Kuvajt vyhostil část íránských diplomatů. Teherán údajně podporoval teroristy

Kuvajt vyhostí asi patnáct íránských diplomatů kvůli údajné spolupráci země s teroristy. S odvoláním na kuvajtskou vládu to oznámila agentura AFP. Tamní úřady v zemi zároveň uzavřely některé íránské kulturní, vojenské a obchodní mise.

Kuvajt Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuvajtští a američtí vojáci zavírají společně hraniční bránu do Iráku poté, co projelo poslední vojenské vozidlo | Zdroj: Reuters

Jak připomíná Radiožurnál, Írán údajně podporoval teroristickou skupinu vázanou na libanonský Hizballáh. Její členové prý plánovali útoky na území Kuvajtu.

Podle íránského velvyslance v zemi emirát kroky vůči Teheránu podnikl na nátlak Saúdské Arábie. Diplomat jakékoliv zapojení své země do spolupráce s teroristy odmítl.

Sankce proti Kataru pociťují i české firmy. Blokáda jim ztížila cestu za klienty

Číst článek

Rozhodnutí souvisí se skupinou, kterou se v Kuvajtu podařilo odhalit v roce 2015. Podle AFP byl v procesu šéf této teroristické skupiny odsouzen na 20 let žaláře. Další členové dostali nižší tresty.

Skupina byla souzena za kontakty s Íránem a libanonským šíitským Hizballáhem, jejž Írán podporuje. Plánovala útoky v Kuvajtu.

Kuvajt v současné době hraje důležitou roli v katarské krizi. Zprostředkovává totiž kontakt mezi vládou v Dauhá a čtveřicí zemí, které proti Kataru vedou blokádu.

Státy vedené Saúdskou Arábií včera zmírnily své požadavky na urovnání sporů. Katar podle nich hlavně musí přestat s podporou terorismu a zapojit se do společného boje proti extremistům.

Některé země regionu poukazují trvale na íránské snahy posilovat šíity v jiných státech a upevňovat tak vliv Teheránu. Příkladem je Jemen, kde Írán pomáhá šíitským povstalcům bojujícím proti vládě od roku 2014. Írán se snaží údajně ovlivňovat šíity i v Bahrajnu nebo v Saúdské Arábii. Kvůli svému příznivému postoji k Íránu vyvolal Katar nevoli u čtyř arabských zemí, které jej od června bojkotují.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme