Kvalitní záchranný systém v Chorvatsku pomáhá zachraňovat životy i českým turistům

Chorvatský záchranný systém funguje jako dobře promazaný stroj. Tamní záchranáři musí umět zasáhnout při záplavách, požárech, v horách i na moři. Největší zatěžkávací zkouškou za poslední roky prošel při sobotní tragické havárii českého autobusu na dálnici Dalmatina.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanice integrovaného záchranného systému v Gospići

Stanice integrovaného záchranného systému v Gospići | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Velitel regionální stanice záchranného systému v Gospići Lavoslav Vukelić má sobotní ráno v živé paměti. Na nouzovém evropském čísle 112 přijali zprávu o nehodě českého autobusu.

„Směna přijala ohlášení nehody před čtvrtou hodinou ranní. Okamžitě jsme se spojili s první pomocí, policií, dálničními hlídkami, přivolali jsme vrtulník a informovali politiky,“ popisuje Vukelić.

Na místo nehody odjel také šéf krajské pobočky záchranného systému Joso Živković. „Od prvních chvil jsme kromě vlastního poskytnutí pomoci organizovali dočasná centra příjmu zraněných – první ve vzdálenosti jednoho kilometru od místa nehody. Starosta nedalekého města Gospić nabídl internát, hejtman a ministr cestovního ruchu zajistili dodávky vody, kterou rozdávali členové Červeného kříže. Je opravdu těžké spočítat, kolik lidí se celkem na této akci podílelo,“ říká Živković.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na záchranné stanici v chorvatském Gospići natáčel zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Pomoc nabídli také ti, kteří se záchranným systémem nemají nic společného: „V našem centru jsme dostali spoustu nabídek pomoci od lidí z Gospiće a celého okolí. Chtěli darovat krev a ptali se, kam mají přijít. Můžu říci, že to byla nejrychlejší a největší záchranná akce v Chorvatsku,“ uvádí šéf krajské pobočky záchranného systému.

K podobné nehodě došlo zhruba na stejném místě před čtyřmi lety – tehdy ve slovenském autobusu zahynulo 14 lidí.

„Všichni, kteří se tehdy účastnili záchranné akce, zasahovali i při záchraně českých turistů. To neštěstí nás svým způsobem i sblížilo. Každý rok v září k nám přijíždějí Slováci, společně jdeme k pamětní desce na místě nehody a vzdáváme čest těm, kteří tady zahynuli,“ vysvětluje Živković.

Chorvatský záchranný systém reaguje rychle díky modernímu vybavení, propojenosti a také pravidelným cvičením.

Velitel záchranné stanice DUZS v Licko-senjském kraji Lavoslav Vukelić a šéf regionálního záchranného systému Joso Živković | Foto: Martin Dorazín

„Všechna krajská centra pořádají před začátkem turistické sezony různé formy cvičení – ať už jde o simulované zásahy při dopravních nehodách, na horách, v moři, v tunelu nebo při požáru,“ dodává velitel stanice v Gospiči Lavoslav Vukelić.

Dobrá příprava zachránila mnoho životů – včetně slovenských a českých.

„Rád bych vyslovil soustrast rodinám obětí a popřál rychlé uzdravení zraněným,“ vzkázal do Česka šéf záchranářů Joso Živković.

Martin Dorazín, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme