Květinový byznys obyčejným Keňanům nepomáhá. Prý spíš naopak

Koupí běžně dostupných řezaných květin v českých obchodech, často nechtěně podporujeme otrockou práci na plantážích a zničené životní prostředí v Keni. „Já sama si řezané květiny nekupuji, přijde mi to jako extrémně luxusní a nadbytečná věc,“ říká Marie Hokrová ze společnosti Člověk v tísni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žluté růže

Žluté růže | Foto: Corel GALLERY

Řezané květiny pocházejí nejčastěji z Keni od jezera Naiwasha. Právě tam se přistěhovali mnozí lidé v naději, že díky nové práci se jim zlepší životní podmínky. Opak je ale pravdou. Mnozí by mohli namítat, že pokud přestaneme květiny zcela kupovat, byznys zkrachuje, plantáže se zavřou a lidé budou moci jít žebrat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Hokrová ze společnosti Člověk v tísni v Dopoledním Radiožurálu.

Podle Hokrové se ale život lidí pracujících na plantážích nijak nezlepšil. „Problém je v tom, že lidé se tam přestěhovali, aby mohli sklízet růže. Mají ani ne dolar na den, navíc to má vliv na jejich zdraví, takže se jim žije ještě hůř,“ upozorňuje Hokrová. Navíc za pár let mohou stejně o svou práci přijít.

ČTĚTE TAKÉ: Za levnými květinami stojí otrocká práce

Jezero Naiwasha, u kterého se květiny pěstují, totiž postupně vysychá. Za posledních dvacet let ho ubyla celá čtvrtina. Denně se totiž na zalévání jednoho hektaru spotřebuje zhruba 30 tisíc litrů vody. Vysychání jezera pak má dopad i na farmáře v okolí.

Poznat, odkud květiny původně pocházejí, se prakticky nedá. Nejvíce se jich ale pěstuje právě u jezera Naiwasha. Přestože je na květinách často napsáno, že pochází z Nizozemí, často tam byly jen překoupeny.

„Tam je s nimi největší burza, přitom byly přivezeny z Keni. Trvá to asi tři dny od doby, co se růže ustřihne, sundají se z ní trny, převeze se v mrazících boxech do Nizozemska. Tam se překoupí. Denně je na burze 20 milionů květin,“ dodává Hokrová s tím, že proto by radila spíše si kupovat květiny v květináčích z českých zahradnictví.

Jaromír Marek, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme