Kvůli aféře se zbraněmi Palestinci zatkli tři muže

Palestinská samospráva zatkla tři námořní důstojníky zapojené údajně do případu lodi Karine A, kterou minulý týden zadrželi Izraelci. Podle vyšetřovací komise jmenované samosprávou byli právě oni odpovědní za přepravu nákladu 50 tun zbraní. Izrael i Spojené státy se domnívají, že o dodávce zbraní naložených u íránských břehů muselo palestinské vedení vědět. Samospráva to ale popírá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

srážky na palestinských územích | Foto: ČTK/AP

Pochopení pro izraelské odvetné akce v pásmu Gazy vyjádřil americký ministr zahraničí Colin Powell. Podle něj se jedná o akce obranné a Izraelci pouze odpovídají na nedávné zadržení nákladu se zbraněmi. Ty totiž podle Izraele měly směřovat k Palestincům. Colin Powell také podpořil požadavek Izraele, aby předseda palestinské samosprávy Jásir Arafat zatkl ty, kdo pašování zbraní zorganizovali.

Izraelské tanky v pátek pronikly do hloubky tří kilometrů na palestinské území k Rafáhu v pásmu Gazy a obsadily všechny silnice vedoucí do tohoto města. Izraelské buldozery kromě toho také zničily příletovou dráhu palestinského mezinárodního letiště. Palestinská autonomie ale varovala, že izraelská odvetná povedou k nárůstu teroru. Poradce prezidenta Jásira Arafata abú Rudajná vyzval mezinárodní společenství k účinným opatřením na ochranu Palestinců.

Lenka Kabrhelová, Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme