Kvůli české metanolové aféře zvažuje změnu kolků na alkohol také Slovensko

Slovensko zvažuje po vzoru Česka zavést nové kolky na alkohol. Kontroly v restauracích tam běží už víc než týden. Zatím se nenašel žádný metanol, slovenská vláda přesto preventivě zakázala dovoz a prodej českého tvrdého alkoholu. Do budoucna by měly spotřebitele ochránit i lepší kolky na lahvích. Polsko naopak svému bezpečnostnímu systému věří a nic měnit nehodlá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol (ilustrační foto)

Alkohol (ilustrační foto) | Foto: Standa Soukup

Slovenský ministr financí Peter Kažimír připustil, že zabezpečení kolků na alkohol není na Slovensku ideální. V současnosti se kolky tisknou v až pěti tiskárnách, do budoucna by to mohla být jen jediná státní tiskárna cenin, kde by kolky byly pod větším dohledem. Mohla by vzniknout například při mincovně v Kremnici, kde se dnes razí slovenské euromince.

Zvažuje se i posílení ochranných prvků na kolcích. Podle ministra se totiž na trh stále dostávají padělané kolky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zavádění či zachování kolků na lahvích s alkoholem na Slovensku a v Polsku referovali v Odpoledním Radiožurnálu Vojtěch Berger a Pavel Novák

Machinace s alkoholem by měl omezit i chystaný balík legislativních opatření proti daňovým únikům, na kterém pracuje vláda.

Kuriózní případ daňového úniku vzbudil pozornost před dvěma měsíci na hranici mezi Slovenskem a Ukrajinou. Pod hranicí tam řadu měsíců fungoval pašerácký tunel i s malým vláčkem. Úřady odhadly, že stát kvůli tunelu přišel na daních o víc než miliardu korun.

Poláci věří svým nepadělatelným kolkům

V Polsku si jsou naopak neprůstřelností svého systému jistí. K padělání kolků dochází zřídka a vydávání kolků probíhá pod přísným dohledem. Kolky patří na láhve jak s tvrdým alkoholem, tak s vínem – z toho všeho se platí spotřební daň.

Kolky vydává ministerstvo financí nebo je možné je získat na pověřených celních úřadech. Každý kolek má několik ochranných prvků a své jedinečné číslo, zanesené v registru.

„Celní úřad nejdříve kontroluje žadatele, pak mu vydá osvědčení. S ním jde do státní tiskárny cenin nebo do celního úřadu. Ti mu vydávají kolky a před tím, ještě než si ty kolky odebere, musí zaplatit zálohu na spotřební daň a část nákladů na výrobu kolků,“ řekla Radiožurnálu mluvčí celní služby Sylvia Stelmachowska.

Kolky se v Polsku padělají málokdy a padělky jsou špatné, pokračuje Stelmachowska: „Padělání prakticky neexistuje. Samozřejmě se objevují takové případy, ale padělky jsou tak špatné kvality, že se dají najít. V Polsku neexistují dva identické kolky.“

Pavel Novák, Vojtěch Berger, Lucie Maňourová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme