Kvůli eurovalu by na Slovensku mohla padnout vláda

Slovenská vláda se dostala do patové situace kvůli takzvanému eurovalu. Navýšení záchranného fondu eurozóny kategoricky odmítá jedna z koaličních stran. Otázku eurovalu by mohli poslanci spojit s hlasováním o důvěře vládě. To by ale nejspíš přineslo konec kabinetu Ivety Radičové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iveta Radičová | Foto: Ondřej Houska | Zdroj: Český rozhlas

Liberální strana Svoboda a Solidarita už o dalších kompromisech nechce jednat. Záchranný fond je podle ní cestou k socialismu a šéf strany Richard Sulík označuje metody eurozóny při pacifikaci státních dluhů za hašení ohně ventilátorem. Podle něj se dluhy maskují pouze dalšími dluhy.

SaS nepodpoří změny v eurovalu ani v případě, že by to znamenalo pád vlády. Premiérka Radičová prohlásila, že Slovensko bude o novinkách v eurovalu hlasovat až jako poslední země v eurozóně.

Právě v tom se skrývá jedna z mála nadějí na řešení patové situace. Tedy že zvýšení eurovalu odmítne ještě předtím jiná země, a na Slovensko nezbude ‚černý Petr‘. V kuloárech se prý diskutuje ještě o takzvaném plánu B, tedy jak by navýšený euroval mohl fungovat i bez toho, aby ho Slovensko schválilo.

Vojtěch Berger, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme