Kvůli kampani za nový stát jsou v Indii uzavřené školy

Někteří obyvatelé části jihoindického státu Ándhrapradéš, oblasti Telangana, vedou už dobrých 50 let kampaň za nový svazový stát. V rámci kampaně jsou dnes v oblasti uzavřené školy. Skupiny, které prosazují nový stát, tak reagují na včerejší úřední zprávu o tom, zda by v Indii měl vzniknout svazový stát Telangana.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indie

Indie | Foto: CIA

Zprávu, která má přes 460 stran, vypracoval bývalý předseda nejvyššího soudu Šríkrišna. Navrhuje v ní 6 možností, od posílení pravomocí oblasti Telangana v rámci státu Ándhrapradéš, až po vznik nového svazového státu Telangama s hlavním městem Haidarábádem.

Zpráva se podle úřadů měla stát základem pro debatu o této záležitosti. Skupiny, které prosazují vznik nového státu, ji ale odmítly, protože prý nepřináší žádné jasné řešení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Helena Berková a Pavla Jazairiová o kampani za nový indický stát ve Světě o jedné.mp3

Konečné rozhodnutí o případném vytvoření nového svazového státu je na indickém parlamentu. Vláda v Dillí v prosinci roku 2009 vznik státu Telangana slíbila, později ale prohlásila, že o této záležitosti je ještě třeba jednat.

Spolupracovnice Českého Rozhlasu Pavla Jazairiová popisuje velký jihoindický stát Ándhrapradéš rozdělený do 35 okresů jako zastaralou zemědělskou oblast ovládanou velkými majiteli půdy a jednu z nejvíce zaostalých oblastí Indie.

„Požadavek na vznik nového státu, který trvá 50 let, obyvatelé podporují tvrzením, že vláda dávala přednost sousedním krajům, zanedbávala ekonomický rozvoj ve prospěch bohatší oblasti Andra,“ říká Jazairiová. V pozadí je ale podle ní i národnostní otázka, řevnivost mezi národy a touha po samosprávě.

Obyvatelé oblasti Telangana požadovali samostatný svazový stát už v šedesátých letech, tehdy se to neobešlo bez násilností, v roce 1969 při nich zahynulo více než 400 lidí. Dnes proto indická vláda vyzývá ke klidu.

V Indii vzniklo od roku 2000 několik svazových států. „Nové státy jsou otevřenou Pandořinou skříňkou, většinou jsou to rozdělené větší ‚slepené‘ státy, kde byly národnostní a náboženské problémy,“ vysvětluje Jazairiová.

Malé státy jsou obvykle potlačovány a mají špatný ekonomický status. Věří, že když se osamostatní, budou i lépe investovat. Vliv také chtějí získat silné rodinné klany.

„Pokud by vznikl nový stát Telangana s hlavním městem Hajdarábádem, kam se soustřeďují odborníci na elektroniku, sídlí tam průmysl a IT a farmakologické společnosti, měl by 35 miliónů obyvatel. To by sice přineslo peníze, ale je otázka, zda by byly použity na to, co oblast nejvíc potřebuje,“ dodává spolupracovnice Českého Rozhlasu Pavla Jazairiová.

Martina Mašková, Helena Berková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme