Kvůli kritice prezidenta skončili egyptští hudebníci ve vazbě. Můžou v ní strávit až dva roky

Patnáctidenní vyšetřovací vazbu uvalil egyptský prokurátor na hudebníky ze skupiny Děti ulice. Čtveřice mladých umělců čelí obvinění ze šíření terorismu a z vyzývání k útokům na státní instituce. Své satirické videoklipy zveřejňovala skupina na serveru YouTube a dělala si v nich legraci ze společenských norem i z egyptských politiků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský prezident Abd al-Fattáh Sísí | Zdroj: Reuters

Poslední kapkou pro egyptské úřady byl videoklip nazvaný Sísí je můj prezident. Hudebníci v něm parodují fanatické stoupence současné hlavy státu.

V jiném vystoupení zase zesměšňují Saúdskou Arábii v souvislosti s dohodou o předání dvou egyptských ostrovů saúdskému království.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve vazbě skončila čtveřice mladých egyptských hudebníků, která natáčela satirické videoklipy. Mluvil o tom zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

„Své videoklipy natáčeli velmi amatérsky na káhirských ulicích jen s pomocí mobilního telefonu a selfie tyče. Mně osobně připadají velice vtipní, jejich satira je podle mě vkusná, nenapadá žádné konkrétní osoby,“ říká káhirský zpravodaj ČRo Štěpán Macháček.

Po zatčení nejmladšího člena skupiny, devatenáctiletého Izzudína Chálida, si policie přišla i pro ostatní. Čtyři z nich teď ve vazbě čekají na obvinění. V Egyptě v ní můžou - bez obvinění - strávit až dva roky.

A to je věc, kterou egyptské lidskoprávní organizace označují v podstatě za nástroj politického trestání nepohodlných osob.

Štěpán Macháček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme