Kvůli masakru v syrské Húle se mimořádně sešla Rada bezpečnosti OSN

Členské země Rady bezpečnosti OSN se v neděli po 20. hodině sešly k mimořádnému jednání kvůli nejnovějšímu vývoji v Sýrii. Mezinárodní společenství pobouřil masakr asi stovky civilistů v syrském městě Húla, odsoudily ho Spojené státy i další západní země. Podle pozorovatelské mise OSN zahynulo při útoku nejméně 116 lidí, dalších 300 bylo zraněno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těla obětí masakru v syrském městě Húla

Těla obětí masakru v syrském městě Húla | Zdroj: Reuters

Mezinárodní pozorovatelé už potvrdili i to, že mezi mrtvými bylo přes 30 dětí, často úkladně zavražděných z bezprostřední blízkosti.

OSN svolala podle diplomatických zdrojů citovaných agenturou Reuters naléhavou schůzku poté, co Rusko odmítlo francouzsko-britský návrh společného kritického prohlášení. Účastníci mítinku se podle agentury spojili telemostem s šéfem pozorovatelské mise OSN v Sýrii.

Podle všeho jsou za útok zodpovědné provládní milice šabíha. Svojí roli ale sehrála i syrská armáda, která Húlu ostřelovala z těžkých zbraní.

Spojené národy viní z masakru syrskou vládu. Ta to ale odmítá a společně s Ruskem tvrdí, že šlo o útok povstalců. Masakr v syrském městě Húla je podle ruských diplomatů „odsouzeníhodným činem“, Moskva je ale skeptická vůči obviněním na adresu syrského režimu, který – jak jsou přesvědčeny arabské i západní vlády – má zabíjení civilistů na svědomí.

Rusko zůstává dál pevným spojencem režimu Bašára Asada, kterého podporuje zbrojními dodávkami i na diplomatické úrovni v Radě bezpečnosti. Za většinu násilností v Sýrii jsou podle názoru Ruska zodpovědní oponenti syrské vlády.

Svět šokoval masakr desítek dětí v syrské Húle. Opozice ho připisuje armádě

Číst článek

Není jasné, jestli masakr ohrozí návštěvu hlavního vyjednavače pro Sýrii Kofiho Annana, který měl do Damašku přijet už zítra.

Dalších nejméně 30 lidí údajně zabily také ozbrojené složky vládního režimu ve středosyrském městě Hamá. Podle opozičních aktivistů tam umírali při ostřelování z tanků obyvatelé rezidenční čtvrti, kterou používají protivládní ozbrojenci jako základnu pro útoky na vládní síly.

Lenka Kabrhelová, Ondřej Himmer, Mirko Kašpar, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme