Kvůli největšímu suchu za 60 let hrozí ve Španělsku zdražení potravin

Španělsko trpí nejsušší zimou za uplynulých 60 let. V posledních měsících tam zaznamenali o 40 procent méně srážek než obvykle. Úřady v zemi už kvůli suchu vyhlásily stav ohrožení. Pro zemědělce začíná být situace kritická. Vyloučen tak není ani růst cen potravin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho - vyschlá puda - obilné pole | Foto: Pavel Pavlas

Zemědělci už přišli o tisíce tun obilí a mnoho druhů plodin také pomrzlo, protože před několika týdny byla ve Španělsku ještě velká zima. Především ale vůbec nepršelo.

V mnohých oblastech země je teď jarní počasí s teplotami přes 25 stupňů a v údolí některých řek je zcela vysušená a popukaná půda. Velmi špatná situace se tak možná brzy odrazí na cenách potravin.

Nejhorší sucho je na severu a severovýchodě Španělska v Katalánsku a Aragonsku. Tam spadla zatím jen čtvrtina srážek oproti běžné normě v tomto období.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bližší informace k rekordnímu suchu ve Španělsku přinesla v Odpoledním Radiožurnálu tamní spolupracovnice ČRo Lubica Zlochová

Od středu země směrem na jih bude důležitých nejbližších 15 dní. Pokud nezaprší, budou vedle obilí ohroženy i další plodiny, jako jsou vinná réva, olivovníky a mandlovníky.

Zatím jsou ještě plné vodní nádrže, díky kterým se také bude zavlažovat. Ne všude je to ale možné, což je problém především pro farmáře, protože jsou suché pastviny. Musejí tak hospodářská zvířata přikrmovat, což znamená velké výdaje navíc a obrovské ztráty.

Vedle úrody obilí a jiných plodin se nedostatek deště nepříznivě odráží i na ovzduší ve městech. Trpí hlavně alergici a astmatici v Barceloně, Madridu, Valencii či Seville.

Ľubica Zlochová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme