Kvůli novým pravidlům EU bude možná Česko muset snížit podporu filmařům

Nová evropská pravidla můžou snížit podporu, kterou Česko nabízí filmařům. Evropská komise dnes vydá pokyn, jak můžou země Evropské unie podporovat štáby, které u nich točí nové filmy. Radiožurnál má nová pravidla k dispozici z diplomatických zdrojů. Brusel chce zamezit hlavně tomu, aby stát filmaře výměnou za podporu nutil utratit co nejvíc peněz na svém území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové filmové ateliéry na Barrandově | Foto: Tomáš Vodňanský

Filmy by neměly dostat státní podporu přesahující polovinu nákladů na jejich výrobu. Výjimkou mají být krátké filmy nebo třeba dokumenty.

Stát po filmařích může požadovat, aby na jeho území utratili maximálně 160 procent podpory, kterou jim poskytne. Zbytek z rozpočtu filmu už může štáb utratit kdekoli na světě.

V Česku zatím taková územní podmíněnost podpory neplatí. Stát filmaře láká hlavně na daňové úlevy za to, co na jeho území zaplatí. Lidé z filmového průmyslu teď musejí podle svých slov spočítat, jestli nová pravidla lákání filmařů do Česka neomezí.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme