Kvůli potopené korvetě vyslechne OSN obě Koreje

Severní i Jižní Korea dnes v Radě bezpečnosti OSN přednesou vlastní zprávy o potopení korvety Čchonan. Soul z torpédového útoku obviňuje režim Kim Čong-ila a za pravdu mu dává i mezinárodní vyšetřovací komise. Pchjongjang ale jakýkoli útok odmítá a v případě uvalení sankcí hrozí vojenskou odvetou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

budova OSN v New Yorku | Foto: Miroslav Konvalina

Jako první vystoupí před členy Rady bezpečnosti zástupce Jižní Koreje. Podle Soulu jsou důkazy jednoznačné, musí ale na svou stranu získat dvě země s právem veta, tedy Čínu a Rusko.

Peking a Moskva totiž dosud stále výsledky vyšetřovací komise oficiálně neuznaly, ruská vláda navíc do Soulu vyslala své vlastní experty.

Jak ale v této souvislosti prohlásil jihokorejský prezident I Mjong-bak, Soul musí severokorejským hrozbám čelit společně s mezinárodním společenstvím, jinak se budou podobné provokace opakovat.

Pchjongjang svou vinu ale i nadále odmítá. O víkendu navíc pohrozil, že v případě obnovení propagandistického vysílání na společné hranici tato zařízení zničí a v rámci odvety zaútočí i na Soul.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme