Kvůli povodním v Německu a v Rakousku byly evakuovány stovky lidí. Další se pohřešují

Povodňová situace na jihu a východě Německa se nadále zhoršuje. Podle meteorologů by navíc v německých Alpách mělo v příštích 36 hodinách spadnout až dvě stě litrů vody na metr čtvereční. První oběti hlásí také Rakousko. Především sesuvy podmáčené půdy trpí Salzbursko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvodněná Roda v Hainbuechtu ve středním Německu | Zdroj: ČTK

„Už jsme tu měli povodně v roce 2002, 2007 a teď máme strach, že se nám voda dostane opět do domu,“ líčí žena, jejíž domek stojí poblíž rozvodněné říčky Muldy.

Dramatickou noc mají za sebou záchranáři a jejich pomocníci v Sasku, Bavorsku i dalších místech Německa. Pomocí pytlů s pískem a protipovodňových bariér se snažili zpevnit břehy. Nejvíce práce mají momentálně záchranáři v Sasku. V Saské Kamenici se vylila z břehů stejnojmenná řeka. Mnoho silnic je uzavřených, protože skončily pod vodou.

Nouzový stav hlásí Cvikov i Lipsko. Hladina Labe v Drážďanech překročila pět metrů, nábřeží je pod vodou.

Z břehů vystoupil také Dunaj v Pasově, kde už voda zaplavila část historického centra. V Bádensku-Würtembersku pátrají policisté od soboty po dvou mužích, kteří pravděpodobně spadli do rozbouřené vody.

Přetrvávající déšť nadále zvedá hladiny řek. Mnohé úseky dálnic a především menších silnic jsou uzavřené. Ke komplikacím dochází také v železniční dopravě.

Podle meteorologa stanice MDR se situace nijak neuklidní, pršet má v Sasku až do pondělí.

Sesuvy podmáčené půdy

V Rakousku má povodňová situace dramatický spád. Záchranáři zápasí nejen s vodou, ale i se sesuvy bahna. Nejhůře je ve spolkové zemi Salcburk, u kterého zmizeli pod lavinou bahna dva lidé. V Horním Rakousku museli evakuovat první obec.

Rozsáhlá oblast Pinzgau je plně odříznuta od okolního světa. Všechny příjezdové silnice jsou buď pod vodou nebo zasypány nánosy rozmoklé zeminy. Ze stejného důvodu nefunguje ani železniční spojení. Pinzgau je vyhlášena za oblast katastrofy.

Také hornorakouské město Steyr je v zajetí vody. Jeho náměstí vypadá jako jezero. V okresech Kitzbühel a Kufstein zasahuje přes 20 hasičských sborů. V ohrožení se ocitlo na 200 domácností, několik desítek lidí se muselo evakuovat.

Hladiny řek stoupají i v noci. Na nohou jsou severní, střední i západní Čechy

Číst článek

Klára Stejskalová, Marie Woodhamsová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme