Kvůli požáru lesa u Makarské uvízly v kolonách stovky Čechů

Na Makarské riviéře v Chorvatsku hoří od pátečního večera lesy. Dosud oheň sežehl více než 500 hektarů porostu a zatím se stále šíří. Nejméně dva hasiči utrpěli při zásahu zranění. Požár také zastavil provoz na Jadranské magistrále, v kolonách tam uvízly stovky turistů z Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hašení požáru | Zdroj: ČTK

Požár propukl nedaleko městečka Makarska a podle chorvatské televize ho pravděpodobně způsobil zkrat na dálkovém elektrickém vedení.

Na boji s plameny se podílejí požárnické oddíly z celého jižního pobřeží Chorvatska, včetně Zadaru, Splitu a Dubrovniku. Vyslány byly i letadla a vrtulníky, ale kvůli silnému větru, dosahujícímu síly až 150 kilometrů v hodině, se musely vrátit na základnu.

Z nejbližší vesnice úřady podle chorvatských médií evakuovaly turisty a starší obyvatele. Hasičům se zatím podařilo ubránit domovy lidí a hotely, ale stojí je to nemalé úsilí. Kvůli kritické situaci bylo nutné uzavřít místní silnici D8, známou jako Jadranská magistrála, provoz byl odkloněn na objížďku.

Jak Radiožurnálu řekla Jindra Malá z českého zastupitelského úřadu v Záhřebu, v mnohakilometrové zácpě uvízly i stovky Čechů vracejících se z dovolené. Nemá ale zprávy o tom, že by někdo z nich byl v nebezpečí, na ambasádu se také nikdo neobrátil o pomoc.

Odpoledne se důležitou dopravní tepnu podařilo zprovoznit jedním pruhem. "Požár v okolí Makarské stále není uhašen, vítr - bura - fouká velmi silně. Magistrála je v jednom pruhu volná a může se jet jen pomalu. Kolony stále jsou, je tam policie, která řídí dopravu a doporučuje řidičům, aby byli velmi opatrní. Důležité ale je, že v okolí magistrály je požár uhašen," uvedla konzulka.

Komplikace podle ní mohou motoristé očekávat také na dalších místech. "Když turisté vyjedou z této kolony, čeká je omezení také na dálnici A1 Split - Záhřeb, v jednom úseku mezi Maslenicou a Svetim Rokom je dálnice úplně zavřená," doplila Malá.

Loni v létě postihlo jadranském pobřeží Chorvatska na 900 požárů. Oheň při nich zničil na 1200 hektarů lesa. Letos zatím požáry v Chorvatsku nebyly tak četné ani ničivé.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme