Kvůli požárům už není v Sydney skoro vidět

Už více než týden hoří v okolí australského města Sydney stovka požárů. Zatím si podle dostupných zpráv nevyžádaly žádné lidské oběti, zničily však asi 150 domů a několik tisíc lidí museli záchranáři odvést do bezpečí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lesní požár v Austrálii | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

O aktuální situaci telefonuje přímo z místa olympionik Jan Řehula. "Je to zřejmě nejrozsáhlejší požár v posledním století. Prakticky hoří v celém okolí Sydney, jak na jihu, tak na severu. Ty požáry jsou ukrutně rozsáhlé a nyní došlo k tomu, že ovzduší je dost zamořené a dneska byla viditelnost 10 až 20 metrů v celém městě Sydney."

Australští hasiči plameny sice už zčásti utišili, ale obávají se, že dnes by se kvůli předpokládanému silnému větru živel mohl vymknout kontrole. Vlhký mořský vzduch totiž místo předpokládané vlny veder přinesl ochlazení. V ulicích Sydney jsou ale husté mraky kouře. Pro sníženou viditelnost, která je menší než 100 metrů, jsou odkloněny letecké spoje mířící do města. Škodu pojišťovny odhadují na 50 miliónů australských dolarů.

Letošní požáry jsou nejhorší od roku 1994, kdy oheň pronikl až na předměstí Sydney, připravil o život pět lidí a zničil 185 domů. Policie odhaduje, že až 40 nynějších požárů bylo založeno úmyslně. Nedávno zatkla tři patnáctileté mladíky, protože údajně mají na svědomí několik menších ohnisek jižně od Sydney.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme