Kvůli příjezdu vládní delegace lepili Uzbekové bavlnu zpět na keře

Do jedné z obcí ve Ferganské oblasti v Uzbekistánu měla přijet vládní delegace. Vedení oblasti chtělo na politiky udělat dojem, a tak donutilo občany vesnice, aby zpět na bavlníky lepili chomáčky, které předtím pracně sklidili. Celkem 400 lidí proto dostalo lepidlo a zkrášlovali hlavně rostliny kolem silnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bavlna | Foto: Agricultural Research Service

Premiérská delegace ale na poslední chvíli změnila trasu a obci se vyhnula.

Lidé si pak pod podmínkou anonymity stěžovali Rádiu Svobodná Evropa. O tom, co pak s bavlnou od lepidla dělali dále, se už zpráva nezmiňuje.

Tamní obyvatelé mají s podobnými akcemi zkušenosti - když do oblasti zavítal autoritářský prezident Islam Karimov, rozkvetly dokonce stromy umělými květy.

Zdaleka ale nejde o jediné místo, kde regionální politici mění realitu, aby na své nadřízené dobře zapůsobili. Většina podobných případů pochází z Ruska, kde vzniklo přísloví „Potěmkinova vesnice“ označující přikrášlenou pravdu.

Nejčastější situací je natírání trávy na zeleno, což se odehrálo před chystanou návštěvou prezidenta Vladimira Putina v Nižném Novgorodu. Tmavě zelené trávníky pro změnu vyděsily obyvatele Vladivostoku, kde tamní úřady zřejmě příliš „netrefily“ odstín.

Kvůli Putinově návštěvě také před dvěma lety ve městě Suzdal nedaleko Moskvy dokonce zchátralé domy přikryli plachtami, na kterých byly namalované krásné fasády, okenice, květiny a dokonce i kočky v oknech.

Václava Marešová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme