Kvůli případnému americkému zásahu prchají ze Sýrie tisíce lidí

Před plánovaným americkým útokem proti režimu prezidenta Asada prchají ze Sýrie tisíce lidí. Od počátku konfliktu ze země uteklo přes dva miliony Syřanů. Jen do Turecka se jich uchýlilo na půl milionu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turečtí vojáci na syrsko-turecké hranici

Turečtí vojáci na syrsko-turecké hranici | Zdroj: Reuters

Spojené státy podezřívají režim Bašára Asada z užití chemických zbraní, a se svými spojenci proto zvažují intervenci proti Damašku.

Po chemickém útoku na předměstí Damašku počet uprchlíků roste.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z turecko-syrské hranice se přihlásil zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek

Za dva a půl roku našlo jen v Turecku azyl pět set tisíc lidí. Žijí v uprchlických táborech nebo v městech poblíž hranice mezi Tureckem a Sýrií.

„Lidé ze Sýrie utíkají stále rychlejším tempem a ve větších počtech. Pro představu, jen za poslední týden, kdy se začalo o nějaké formě útoku na Sýrii mluvit, uteklo jenom sem do Turecka 10 tisíc lidí,“ uvádí z turecko-syrské hranice zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu.

Řešení humanitární krize zatím stálo Turecko podle některých zdrojů až dvě miliardy dolarů, tedy čtyřicet miliard korun.

S blížícím se útokem na Sýrii, který by mohl eskalovat násilí v zemi, se Turecko připravuje na další vlnu běženců.

I za této složité situace nicméně zasahují do života uprchlíků náboženské a etnické spory. Třeba syrští Kurdové nechtějí do uprchlických táborů, v nichž vesměs převládají sunnité.

„Teď je tady takový případ, kdy rodina uprchla ze Sýrie a na rozdíl od většiny uprchlíků jsou to alavité, tedy příslušníci náboženské sekty, k níž patří i syrský prezident Bašar Asad."

"A protože drtivá většina uprchlíků v táborech jsou sunnité, báli se do toho tábora vůbec jít a raději se ubytovali v parku. A takových lidí tady skutečně není málo,“ říká z místa zpravodaj Českého rozhlasu.

Turecko se připravuje nejen na další příliv běženců, ale i na případnou vojenskou akci proti Sýrii. Účast na ni už schválil turecký parlament.

Jaromír Marek, mta, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme