Kvůli protestům proti dolu na zlato platí na severu Peru výjimečný stav

Peruánský prezident Ollanta Humala vyhlásil v oblasti na severu země výjimečný stav. Ten umožňuje nasazení armády v oblasti. Důvodem jsou protesty proti výstavbě dolu na zlato a měď v provincii Cajamarca.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty proti vybudování zlatého dolu na severu Peru, kde byl vyhlášen výjimečný stav | Zdroj: Reuters

„Vyhlašuji šedesátidenní výjimečný stav ve čtyřech městech provincie Cajamarca,“ řekl prezident. Zároveň vyzval obyvatele oblasti ke klidu. Odpůrci projektu tvrdí, že důl zničí už tak omezené zásoby vody v regionu.

Znalec Latinské Ameriky, etnolog Mnislav Zelený na Rádiu Česko doplnil, že situace je v oblasti velice komplikovaná a netransparentní. Připomněl, že na jedné straně jde o obrovskou investici peruánsko-americké firmy ve výši asi 4,5 bilionu dolarů a na straně druhé je tu snaha zachovat životní prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na severu Peru jsme na Rádiu Česko mluvili se znalcem Latinské Ameriky, etnologem Mnislavem Zeleným.

„Dochází k obvyklému rozporu, jestli zajisti t jakýsi ekonomický růst země a vytvoření pracovních míst, nebo zabránit negativnímu dopadu na životní prostředí, kde mají být zničeny čtyři laguny a není dostatečně zajištěno zásobování pitnou vodou v oblasti,“ přiblížil.

Takovéto situace podle něj vždycky využívají extrémisté. „Je zajímavé, že se tam najednou objevili členové jedné bývalé teroristické skupiny a jako hlavní vůdce je soudruh Savandra,“ dodal.

Prezident Humala dříve podobné protesty podporoval, ale teď obrátil a vyhlásil výjimečný stav. Poprvé od svého červencového nástupu do úřadu, jeho předchůdce Alan García to dělal poměrně často.

„Humala je levicového smýšlení, je podporovaný například venezuelským prezidentem Hugo Chávesem., který ho před několika dny podpořil v boji proti vlastnímu lidu. Humala přitom před časem sám podobné akce inicoval, aby pravicovou vládu porazil, a nyní jedná úplně stejně,“ uvedl Zelený.

Tomáš Pavlíček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme