Kvůli sekundárním otřesům nesmějí obyvatelé Santiaga do vyšších pater budov

Chile se pomalu začíná vzpamatovávat z devastujícího zemětřesení. Už teď je jasné, že škody dosáhnou až několik desítek miliard amerických dolarů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky zemětřesení v Chile

Následky zemětřesení v Chile | Foto: AFP

Otřesy zničily infrastrukturu a přes milion budov. Právě ty jsou nejvíce ohrožovány sekundárními otřesy, které narušují jejich už tak dost poničenou statiku.

Zemětřesení zažil na vlastní kůži spisovatel a cestovatel Martin Mykiska. Českému rozhlasu popsal situaci v hlavním městě Santiago, asi 300 kilometrů od epicentra.

"V Santiagu jsme zažili zemětřesení v sobotu, a to asi ve čtyři hodiny v noci. Probudil nás rachot a hluk v hotelu, kde jsme spali. Ve zmatku jsme se všichni následně evakuovali na ulici, která byla do rána přeplněná lidmi, hasiči a policisty," osvětlil Šimandl atmosféru Radiožurnálu a dodal:

"Dnes jsme spali v hotelu jenom v přízemí, a to zejména z bezpečnostních důvodů, abychom se mohli v případě sekundárních otřesů rychleji evakuovat. Zem se tu navíc ráno opět malinko zachvěla."

Mrtvých přibývá

Chilské úřady už po sobotním zemětřesení napočítaly přes 400 mrtvých a bilance obětí pravděpodobně ještě poroste. Největší otřesy za posledních 50 let o síle 8,8 stupňů Richterovy škály poškodily celkem 1,5 milionu domů, postižených lidí jsou dva miliony.

Jen v metropoli Santiagu se zhroutilo několik budov a mostů, škody hlásí i tamní mezinárodní letiště, které bude nejméně dva dny zavřené. Vůbec nejblíže epicentru se ocitlo další velké chilské město Cocepción. Tam zůstává pod troskami domů uvězněná asi stovka lidí.

Odstupující prezidentka Michelle Bacheletová vyhlásila v zemi stav nouze, zároveň ale vyzvala veřejnost ke klidu. Obyvatele navíc dál straší následné otřesy. Jejich intenzita dosahuje v průměru kolem šesti stupňů Richterovy škály.

Přestože svět už nabídl pomoc v řádu milionů dolarů, chilský ministr zahraničí nechce nic uspěchat a prozatím ji odmítl. Podle něj bude lepší počkat na přesné zhodnocení situace a stanovit si priority. Uspěchanou a chaotickou pomoc považuje za plýtvání materiálu, lidské práce i dobré vůle.

Lukáš Vincourek, Jana Vrubelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme