Kvůli situaci v Gruzii se 1. září sejde mimořádný summit EU

Na první den příštího měsíce svolal francouzský prezident Nicolas Sarkozy unijní summit, který se má zabývat situací na Kavkaze. Na vrcholném setkání v Bruselu se má projednat budoucnost vztahů s Ruskem a také unijní pomoc pro Gruzii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky EU | Foto: Evropská komise

V kavkazské zemi zůstává přibližně dva a půl tisíce ruských vojáků v uniformách mírových sborů. Jejich kontrolní stanoviště ovládají mimo jiné hlavní silniční tah z Tbilisi k Černému moři. Výbuch vlaku vezoucího tuny paliva v neděli zcela zablokoval také nejdůležitější železniční koridor v zemi. Podle Tbilisi způsobila explozi ruská mina.

Gruzie i řada západních států tvrdí, že vytvoření nárazníkového pásma není podle podepsaného příměří přípustné. Moskva se ale hájí s tím, že má podle smlouvy právo přijmout dodatečná bezpečnostní opatření. Vojáky ponechané v Gruzii označuje za příslušníky mírových sborů.

V gruzínském přístavu Batumi mezitím zakotvila americká válečná loď s nákladem humanitární pomoci pro kavkazskou zemi.

Dárcovská konference pro Gruzii, kterou chce na pomoc této konfliktem poničené kavkazské zemi uspořádat česká vláda, by se mohla uskutečnit ještě do konce letošního roku. České televizi to řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Česká vláda už rozhodla, že pošle Gruzii 150 milionů korun. Tyto peníze, rozložené do tří let, jsou určeny na obnovu zničené infrastruktury.

V. Juščenko: Ukrajina by měla brzy vstoupit do NATO

Ukrajina by co nejdřív měla vstoupit do NATO, aby zajistila bezpečnost a nedotknutelnost svých hranic. Na slavnostním shromáždění při příležitosti ukrajinského Dne nezávislosti to prohlásil prezident Viktor Juščenko. Narážel na konflikt v Gruzii, ve kterém Kyjev stojí na straně Tbilisi.

NATO letos na summitu v Bukurešti odmítlo oběma zemím udělit status kandidáta na členství, ujistilo je ale, že s nimi v budoucnu počítá. Ruský prezident Dimitrij Medveděv Ukrajině k výročí nezávislosti písemně poblahopřál, a vyzval zároveň Kyjev, aby netrhal historicky úzké svazky mezi oběma zeměmi.

Milan Kopp, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme