Kvůli skandálu s odposlechy vystoupí britský premiér v parlamentu

Aféra kolem tiskového koncernu Ruperta Murdocha se dotýká i Davida Camerona. Ten dnes kvůli tomu vystoupí v britském parlamentu. Britský premiér totiž čelí kritice za to, že udržoval s Murdochem i jeho manažery úzké vztahy. Do letošního ledna pak zaměstnával jako šéfa komunikace bývalého šéfredaktora bulvárního nedělníku News of the World, který právě kvůli skandálu kolem odposlechů z listu odešel v roce 2007.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron

Britský premiér David Cameron | Zdroj: Reuters

Premiér David Cameron se vrací do Británie, zkrátil kvůli aféře cestu po Africe. Podle spolupracovníka Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivana Kytky je jeho návrat známkou toho, že situace je opravdu vážná:

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze mluvil na Rádiu Česko spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka

„A nejde jen o jeho návrat. Britští poslanci měli být v tuto chvíli již na letních prázdninách. Sezení dolní sněmovny britského parlamentu bylo ale prodlouženo a Cameron bude po svém prohlášení podroben křížovému výslechu britských poslanců. Očekává se, že to bude znovu velice napjaté a důležité jednání sněmovny.“

Britský premiér bez šrámů

Cameron zatím podle komentátorů vyvázl ze skandálu s jen menšími šrámy na své pověsti.

„Aby případ začal ohrožovat jeho existenci v čele vlády, muselo by dojít ke vzpouře v jeho vlastní straně. Cameron je zastáncem středního proudu v konzervativní straně a na pravém křídle má velmi mnoho kritiků. Ti by mohli dát průchod svým frustracím se stylem jeho vlády.

Druhá okolnost, která by mohla přispět k jeho rychlému pádu by byla, pokud by se prokázalo, že někteří novináři nebo soukromí detektivové vedli nelegální operace na žádost konzervativní strany nebo Camerona samotného. Nic takového ale zatím prokázáno nebylo a podle mého názoru ani nebude,“ dodává Kytka.

Už včera před parlamentem promluvil Rupert Murdoch i jeho syn. Oba se omluvili obětem odposlechů. Odpovědnost za současnou aféru ale mediální magnát odmítá.

Grilování Brooksové

Britští zákonodárci grilovali i bývalou ředitelku Murdochovy britské divize News International - někdejší šéfredaktorku News of the World Rebeku Brooksovou. Ta prý o odposleších neměla ponětí. Popřela i to, že by věděla o ilegálních platbách policistům:

„Sama za sebe můžu říct, že jsem nikdy neuplácela policii. A nikdy jsem ani vědomě neschválila úplatek pro žádného policistu. Podle mých zkušeností s policií informace, které poskytuje novinám, jsou zdarma.“

Britský parlament kritizuje také londýnskou policii za nedostatky při vyšetřování odposlechů. Poslanci uvádějí, že vyšetřovatelé postrádají opravdovou vůli řešit neochotu novinového koncernu News International ke spolupráci. A postup bývalého zástupce náčelníka policie Andyho Haymana je označen za neprofesionální a nedostatečný.

Milan Kocourek, Lubica Bergmanová, Tomáš Pavlíček, Jan Piroch, Petra Kotvová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme