Kvůli stávce na německých letištích byly zrušeny stovky letů

Většinu letišť v Německu ovládl dnes ráno a dopoledne zmatek. Mohla za to mohutná výstražná stávka, kterou pro zaměstnance veřejných služeb vyhlásil odborový svaz Ver.di. Téměř čtyři stovky převážně vnitrostátních letů musely být zrušeny. Další nabraly velké zpoždění. Atmosféra mezi cestujícímu vzniklé situaci odpovídala. Zpravodaj Českého rozhlasu v Německu Jiří Hošek natáčel na letišti v Hannoveru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stávka na německých letištích

stávka na německých letištích | Zdroj: ČTK

Provoz letiště připomíná složitý stroj se spoustou ozubených koleček. Když se jedno zasekne, je to problém. Když jich službu vypoví víc, je to malá katastrofa. V Hannoveru přerušili v 5 hodin práci letištní technici, zaměstnanci odbavující zavazadla a dokonce i hasiči. Teď je devět hodin a 35 minut a ze startovací dráhy se zatím nezvedlo jedno jediné letadlo. Ve městě je v plném proudu největší světový veletrh počítačů a elektroniky CeBIT, takže odboráři si ze svého pohledu mohli sotva vybrat příhodnější dobu pro svůj protest.

"Ať už nám to lidé věří nebo ne, protest nebyl naplánován v souvislosti s CeBITem. Jde o celonárodní protest dohodnutý pro bezmála všechna německá letiště. Zítra pokračují tarifní jednání a cílem této výstražné stávky bylo přiložit pod kotlem. Že se současně koná veletrh, je skutečně náhoda. Nazval bych to příjemným vedlejším efektem, " říká šéf odborové rady hannoverského letiště Manfred Böttcher, který byl s průběhem protestu spokojen.

Mile ho překvapila i reakce cestujících, kteří stávkujícím nespílali tak, jak by člověk předpokládal. Řada z nich měla pro nátlakovou akci pochopení.

"Finančně si zaměstnanci v posledních letech dost pohoršili, takže je chápu. Teď by měli sice dostat přidáno pět procent, ale výměnou za delší pracovní dobu, takže v podstatě zase nic..."

"Já je podporuji pouze částečně. Myslím, že musejí mít příležitost vyvinout tlak na své zaměstnavatele. Nesmí to ale trvat týdny anebo se o stávce nesmí rozhodovat na poslední chvíli," řekla mi hannoverská důchodkyně, která se o protestní akci dozvěděla teprve v autě cestou na letiště.

Najít v odletové hale lidi, které stávka rozzuřila, ale taky nebylo příliš složité. "Nemám pro výstražnou stávku absolutně žádné pochopení, protože jde o zaměstnance, kteří mají jistou práci. Nemusejí, tak jako my, bojovat podle pravidel volného trhu o své živobytí; o tom se jim ani nezdálo. Oni dostanou výplatu tak jako tak. My, coby plátci daní, se musíme snažit, aby oni dostali zaplaceno. Teď jsme tu zůstali viset, let má zpoždění," rozčilovala se podnikatelka středního věku mířící do Turecka na obchodní jednání.

"Máme radost, že cestujících přilétajících do Hannoveru se protestní akce dotkla jen minimálně. Přílety se nám dařilo odbavovat bez jakýchkoli problémů. Dokonce jsme přijali letadla, která nemohla přistát jinde," shrnuje pozitivní aspekty stávky mluvčí letiště Liane Heinzeová.

Pokud ale tarifní jednání ztroskotají, můžeme se v Hannoveru i jinde dočkat hororového scénáře v podobě časově neomezeného protestu. Odborář Manfred Böttcher tuhle variantu nevylučuje. "Doufám, že k tomu nedojde, tak bych to zformuloval. My nestávkujeme pro potěšení; neseme velkou odpovědnost. Ale pokud k tomu budeme donuceni, vydáme se touto cestou."

Rozsah dnešních protestů v letecké dopravě i jejich následky jsou skutečně mimořádné. Šéf odborového svazu Ver.di Frank Bsirske ale jen mává rukou: "Tohle je teprve začátek."

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme