Kvůli stávce v Británii je zavřena většina škol, až o 3 hodiny se zpožďují lety
Život v Británii dnes narušila stávka státních zaměstnanců. Protestují proti pozdějšímu odchodu do penze a dalším bodům důchodové reformy. K zastavení práce vyzvaly všechny velké odborové svazy veřejného sektoru o dvou milionech zaměstnanců.
Stávky se účastní velká většina škol. Podle ministerstva školství je šest z deseti škol v Anglii zavřeno. Nestávkují jen mnozí učitelé, ale i pomocný personál ve školních kuchyních.
Cestující, kteří se chystají na letiště Heathrow, dostávají varování, že mohou očekávat až 3hodinové zpoždění letů, protože stávkují také pracovníci pasové kontroly, ale dvě třetiny z těchto pracovníků je v práci.
V rádiu BBC se ráno nevysílaly zprávy o počasí, protože do stávky vstoupili také pracovníci meteorologických útvarů, ale například v televizi BBC zprávy o počasí byly.
Odborářští předáci v médiích argumentují, že stávka je oprávněná, protože od zaměstnanců veřejného sektoru se očekává, že budou pracovat déle na své důchody a budou přispívat víc, což je pro ně nepřijatelné.
"Ta stávka, bohužel, komplikuje život mnoha lidem, ale podle mě je oprávněná a veřejnost to snad pochopí," řekl BBC šéf odborů TUC Brendan Barber.
Ve Skotsku je údajně ve stávce na 300 tisíc zaměstnanců veřejného sektoru, podobně ve Walesu a Severním Irsku. Zavřena je většina škol ve všech zemích Spojeného království.
Ve státním zdravotnictví bylo zrušeno mnoho rutinních operací a objednání pro tisíce pacientů. V Severním Irsku nejezdí vlaky, ale obchody, továrny a kanceláře mají normální provoz. To platí také pro ostatní části Spojeného království.
Stávkují i mnozí členové odborových svazů, kteří nikdy v minulosti nestávkovali, jako například svaz ředitelů škol. Dokonce jsou ve stávce i členové odborů, kteří o stávce nehlasovali.
Vláda považuje stávku za naprosto zbytečnou a kontraproduktivní. Ministr financí George Osborne opakovaně v médiích řekl, že stávka nic nevyřeší. Vláda nehodlá stáhnout své návrhy důchodové reformy.
"Je to těžké, pochopitelně, ale pokud ty změny neuděláme, budeme na tom mnohem hůř. Nebudou žádné peníze na důchody, země zbankrotuje," řekl BBC ministr financí a podotkl, že zaměstnanci veřejného sektoru jsou na tom lépe než lidé ze soukromého sektoru.
"Lidem z veřejného sektoru nabízíme velice štědrou penzi. Miliony zaměstnanců soukromého sektoru takový důchod nemají," dodal Osborne.
Také ministr zdravotnictví Andrew Lansley vyjádřil zklamání nad tím, že odbory vstoupily do stávky v době vyjednávání s vládou a zdůraznil, že vláda přistoupila na některé požadavky a například ti, kteří očekávají důchody během příštích deseti let, tak na tom budou úplně stejně.
Opoziční labouristický šéf Ed Miliband stávku přímo nepodporuje, ale řekl, že stávka je důsledkem rozpadu dobré vůle na obou stranách sporu.
Odbory hrozí dalšími stávkami, nejsou spokojeni s tím, že vláda zveřejnila plány důchodové reformy během vyjednávání s odborářskými předáky. Vláda hrozí, že předložené návrhy budou staženy, jestliže stávky budou pokračovat.
Státní zaměstnanci budou muset podle důchodové reformy připlácet na své budoucí penze o 3 % více než doposud. Nyní platí 11 %. Dále budou penze valorizovány mnohem méně nebo podle jiného indexu. To znamená, že po 20 až 30 letech příspěvku budou brát penzisté o něco méně peněz. A lidé budou odcházet do důchodu v 67 let.