Kvůli summitu Evropa-Asie v Laosu úřady vystěhovaly 500 starousedlíků

Na břehu řeky Mekong vyrostlo nové kongresové centrum. A taky pět desítek luxusních vil. V nich stráví dvě noci evropští a asijští politici, kteří do Laosu přijeli na historický summit Evropa-Asie. Jenže kam se vejdou politici, není dost místa pro starousedlíky. Úřady proto vystěhovaly 500 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čestná stráž v Laosu čeká na přílet zahraničních hostů | Zdroj: Reuters

Do hlavního města Vientiane se na summit, který začal právě dnes, sjeli premiéři a ministři zahraničí osmačtyřiceti evropských a asijských zemí.

Vláda pro ně nechala postavit 50 superluxusních vil, v nichž přenocují třeba ruský premiér Medveděv, čínský předseda vlády Wen Ťia-pao nebo český prezident Václav Klaus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z Laosu se přihlásil zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Marek

Až dosud ale na místě žila a hospodařila stovka rodin. Úřady nechaly starousedlíky vysvětlovat asi 20 kilometrů daleko od jejich původních domů.

Podle organizace na ochranu lidských práv Global Witness dostali jen nepatrné kompenzace, a to až poté, co se o celou věc začaly zajímat některé evropské státy. Nahlas si ale nikdo z vystěhovaných nestěžuje, protože v komunistickém Laosu je něco takového nemyslitelné.

Pro vládu je summit velikou událostí a do jeho pořádání vložila mnoho sil. V metropoli na každém rohu vlají rudé vlajky komunistického Laosu se srpem a kladivem, ulice lemují zástupy policistů, i když vzhledem k neexistenci opozice prakticky žádné protesty nehrozí.

Radují se i laoské děti - dnes a zítra nemusí do školy.

Jaromír Marek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme