Kvůli syrské občanské válce hlásí první mrtvé i Libanon

Nejméně dva lidé už zahynuli při ozbrojených střetech na severu Libanonu. Ve městě Tripolis na sebe útočí sunnitští a šíitští ozbrojenci. Místní politici spojují vyhrocení situace s událostmi v sousední Sýrii. Řada expertů už dříve upozorňovala, že složitá syrská krize se může rozšířit i do dalších částí Blízkého východu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V libanonském Tripolisu vypukly boje mezi sunnitskými a šíitskými ozbrojenci | Foto: Reuters

Bejrútští politici už delší dobu varují, že krvavé události u sousedů mohou obnovit rozkol rovněž v Libanonu. I v této zemi má totiž syrský prezident Bašár Asad jak své stoupence, tak odpůrce.

V Tripolisu padly první výstřely v pátek po hlavní modlitbě. Ke slovu se dostaly i protitankové granáty.

Libanon je historicky pod silným vlivem Sýrie, což se projevuje i během současné syrské krize. Do Libanonu už se uchýlilo přes šest tisíc uprchlíků. Opačným směrem do Sýrie proudí zbraně pro povstalce.

Spekuluje se také, že libanonské hnutí Hizballáh posílá do Sýrie své bojovníky, aby naopak pomáhali Asadovu režimu. Libanonská média píší také o činnosti syrských agentů přímo na libanonském území.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme