'Kvůli teroristům stále umíráme.' Hasič po letech podlehl rakovině, kterou onemocněl po 11. září

Ještě týden poté, co newyorské Světové obchodní centrum padlo k zemi, spal hasič Ray Pfeifer v nedaleko zaparkovaném autě obklopen prachem a troskami. Dalších osm měsíců pak strávil jejich prohledáváním a do americké historie se zapsal jako jeden z hrdinů 11. září 2001. Bojovník za zdravotní péči pro přeživší a záchranáře, kteří na místě zasahovali, teď sám svůj boj prohrál. O víkendu Pfeifer po osmi letech podlehl rakovině, píše server CNN.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ray Pfeifer se stal hrdinou pro desítky tisíc lidí díky zákonu zvanému Zadroga Bill, který zajistil zdravotní péči záchranářům a přeživším 11. září, popisuje CNN. Newyorský starosta Bill de Blasio loni Pfeifera za jeho odhodlání zákon prosadit ocenil klíčem k New Yorku.

V reakci na úmrtí Pfeifera pak de Blasio kondoloval v příspěvku na sociální síti jeho rodině. „New York přišel o hrdinu a inspiraci. Modlím se za jeho rodinu i celý FDNY (newyorský hasičský sbor se sídlem – pozn. redakce)."

De Blasio zároveň uvedl, že přeživší Pfeiferovi vděčí za to, že se každé ráno mohou probudit a nemusí se neustále bát o to, co s nimi v budoucnu bude. „Nemusí přemýšlet nad tím, co se stane dál jim i jejich rodinám jen proto, že udělali správnou věc," uvedl.

Tisíce nemocných i po letech

Zákon Zadroga podepsal Barack Obama v roce 2011. Rozšířil tak zdravotní pokrytí a odškodnění záchranářů a přeživších, u kterých se objevily zdravotní problémy spojené s 11. zářím.

„Dokázali jsme něco, co jsem si nikdy nemyslel, že bude možné. Vypořádali jsme se s lidmi, kteří to moc nechápali. Ukázali jsme politikům, aby nezapomněli. Řekli jsme jim, že kvůli teroristům stále umíráme, je nám z toho zle, potom to pochopili," popsal dříve Pfeifer. „Já jsem byl jen vylepovač plakátů, ale každý něco dělal," dodal.

V prosinci 2015 pak Kongres schválil rozšíření zákona, které prodlužilo zdravotní program až do roku 2090. Více než 33 tisíc záchranářů a přeživších trpí nemocemi nebo žije se zraněními, které se k 11. září 2001 pojí. To stálo v prohlášení vydaném Kongresem krátce po rozšíření zákona.

Pfeifer byl v roce 2011 diagnostikován s rakovinou čtvrtého stupně, kterou lékaři spojovali s jeho prací na místě neštěstí. Své poslední dny strávil hasič v hospici. Podle CNN měl nádor mozku, uzlin, rakovinu plic či nadledvin.

Na jeho smrt reagoval také newyorský senátor Chuck Schumer: „V životě potkáte velice málo skvělých mužů. Ray byl ale jeden z nich."

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme