Kvůli toxickým mléčným výrobkům v Číně padla první žaloba

Skandál s mléčnými produkty vyráběnými v Číně se rozrůstá, podána byla první žaloba. Nebezpečný melamin poškozující ledviny byl objeven v dalších jednatřiceti potravinách, z obchodů ve Východní Asii jsou stahovány i čokolády britské společnosti Cadbury. Rodiče, jejichž dítě je hospitalizováno v Pekingu, jako první žádají po jednom z největších čínských závodů na mléčné výrobky, společnosti San-lu, statisícové odškodné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňané prochází mezi krámky

Číňané prochází mezi krámky | Foto: Roman Růžička

Rodiče jednoročního chlapce podali u soudu v provincii Che-nan žalobu a jako náhradu za poškození ledvin, protože sušené mléko od firmy San-lu používaly od narození dítěte vloni v červenci, požadují 150 tisíc jüanů, tedy asi 375 tisíc korun, které mají pokrýt i dosavadní náklady na jeho léčbu v pekingské nemocnici.

Úřady v Hongkongu mezitím oznámily, že chemická látka melamin byla objevena v dalších výrobcích, a to nejen dětských, tedy zejména sušeného mléka, ale třeba čokolád či dortů. Mezi poslední patří sýrový dort jihokorejsko-japonské společnosti Lotte prodávaný v Hongkongu, který už je stahován z prodeje. A to krátce poté, co z obchodů v tomto regionu patřícím Číně začalo mizet 11 produktů britské společnosti Cadbury, tedy hlavně čokolády a podobné je to i v dalších zemích Východní a Jihovýchodní Asie, kam se z Číny vyvážejí. Co se týče hrozby, že by se oblíbené pochoutky dostaly do Evropy, zákazníci, a to i v ČR se nemusí bát, protože se na evropský trh z Číny nedováží.

Ústřední vláda se nyní snaží o vyšetření celého skandálu, zároveň o uklidnění obav veřejnosti a zveřejňuje názvy společností, jejichž produkty jsou nezávadné. Na druhé straně je nutno připomenout, že problém vznikl už v srpnu, tedy v době konání LOH a na povrch vyplouvají i zprávy o tom, že hlavní viník a jeden z největších mléčných závodů, San-lu žádal oficiální místa o utajení tohoto skandálu.

Čínská policie v minulých dnech zatkla přes 20 lidí podílejících se na tomto skandálu. V čínských nemocnicích ale zůstávají tisíce dětí, které onemocněly po požití kontaminovaných potravin.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme