Kvůli toxickým mléčným výrobkům v Číně padla první žaloba

Skandál s mléčnými produkty vyráběnými v Číně se rozrůstá, podána byla první žaloba. Nebezpečný melamin poškozující ledviny byl objeven v dalších jednatřiceti potravinách, z obchodů ve Východní Asii jsou stahovány i čokolády britské společnosti Cadbury. Rodiče, jejichž dítě je hospitalizováno v Pekingu, jako první žádají po jednom z největších čínských závodů na mléčné výrobky, společnosti San-lu, statisícové odškodné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňané prochází mezi krámky | Foto: Roman Růžička

Rodiče jednoročního chlapce podali u soudu v provincii Che-nan žalobu a jako náhradu za poškození ledvin, protože sušené mléko od firmy San-lu používaly od narození dítěte vloni v červenci, požadují 150 tisíc jüanů, tedy asi 375 tisíc korun, které mají pokrýt i dosavadní náklady na jeho léčbu v pekingské nemocnici.

Úřady v Hongkongu mezitím oznámily, že chemická látka melamin byla objevena v dalších výrobcích, a to nejen dětských, tedy zejména sušeného mléka, ale třeba čokolád či dortů. Mezi poslední patří sýrový dort jihokorejsko-japonské společnosti Lotte prodávaný v Hongkongu, který už je stahován z prodeje. A to krátce poté, co z obchodů v tomto regionu patřícím Číně začalo mizet 11 produktů britské společnosti Cadbury, tedy hlavně čokolády a podobné je to i v dalších zemích Východní a Jihovýchodní Asie, kam se z Číny vyvážejí. Co se týče hrozby, že by se oblíbené pochoutky dostaly do Evropy, zákazníci, a to i v ČR se nemusí bát, protože se na evropský trh z Číny nedováží.

Ústřední vláda se nyní snaží o vyšetření celého skandálu, zároveň o uklidnění obav veřejnosti a zveřejňuje názvy společností, jejichž produkty jsou nezávadné. Na druhé straně je nutno připomenout, že problém vznikl už v srpnu, tedy v době konání LOH a na povrch vyplouvají i zprávy o tom, že hlavní viník a jeden z největších mléčných závodů, San-lu žádal oficiální místa o utajení tohoto skandálu.

Čínská policie v minulých dnech zatkla přes 20 lidí podílejících se na tomto skandálu. V čínských nemocnicích ale zůstávají tisíce dětí, které onemocněly po požití kontaminovaných potravin.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme