Kvůli uneseným Češkám letí do Pákistánu náměstek Galuška s dopisem od Zemana

Snaha českých úřadů o záchranu dvou turistek unesených v Pákistánu pokračuje. Prezident Zeman poslal do Islámábádu náměstka ministra zahraničí Vladimíra Galušku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češky unesené v Pákistánu | Foto: Profil podporovatelů unesených Češek na Facebooku

Galuška veze jako osobní vyslanec pana prezidenta dopis, který je určený pakistánskému prezidentovi.

Na záchraně českých turistek se podle mluvčí ministerstva zahraničí Johany Grohové dál usilovně pracuje.

„České úřady se věnují s maximální intenzitou případu unesených Češek. Ty kontakty s úřady na místě pokračují. Snažíme se jak nejvíc můžeme, aby byla tomu případu věnována maximální pozornost,“ dodala Grohová.

Týden bez žádné zprávy je pro rodiny obou dívek neuvěřitelně dlouhá doba. Nicméně to stále neznamená, že už nabídka výkupného nepřijde.

Týden od únosu Češek v Pákistánu úřady stále čekají, zda se někdo ozve s požadavky

Číst článek

„Ty nabídky mohou přijít v řádu několika týdnů až měsíců,“ uvažuje Marián Brzybohatý, děkan Fakulty bezpečnostněprávní na Policejní akademii, který je expert na problematiku terorismu.

Podle posledních informací je do případu zainteresováno i ministerstvo zahraniční protistrany a tajné služby. „Pákistánské služby mají pověst relativně výkonných a úspěšných institucí,“ ubezpečuje Brzybohatý.

Případ poutá velkou mediální pozornost. „V určité fázi to může být celkem na škodu. Vyjednávání neprobíhá na veřejnosti, má zákulisní charakter a nemůže být zveřejněno. Mediální pozornost může vývoj toho případu poškodit,“ varuje expert na terorismus.

Výše výkupného nerozhoduje

Dopis prezidenta Zemana přesto Brzybohatý považuje za krok správným směrem. „Když vedoucí představitel vyjádří podporu případu, je to velice silný argument pro protistranu,“ uvažuje děkan.

Pro únosce to ale může být významný krok, který zvýší případnou cenu.

„Výše případného výkupného však není v tomto případě rozhodující,“ dodává expert na terorismu a děkan Fakulty bezpečnostně právní na Policejní akademii.

Pavel Novák, Jana Vondráčková, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme