Kvůli vízové povinnosti pohrozil Nečas Kanadě problémy s obchodní dohodou

Vízová povinnost, zavedená pro občany České republiky v roce 2009 kvůli imigraci Romů, byla hlavním tématem jednání mezi českým premiérem Petrem Nečasem a jeho kanadským protějškem Stephenem Harperem v Chicagu, stranou summitu NATO. Kanada by totiž chtěla uzavřít obchodní dohodu s Evropskou unií. Její přijetí by ale Česko jako členská země mohlo zkomplikovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanadský premiér Stephen Harper | Zdroj: Reuters

„Samozřejmě za situace, kdy tady není změna vízového režimu, tak se sjednání této dohody ze strany České republiky může setkávat s celou řadou problémů a potíží, včetně možných potíží s ratifikací v parlamentu, které jsou z politických důvodů naprosto pochopitelné,“ vysvětlil Nečas.

Není to prý něco za něco, tedy že pokud Kanada zruší víza, Česká republika schválí dohodu. Zkrátka je podle něj zjevné, že Ottawa nemůže za takovéto situace počítat s nějakou vstřícností ze strany Prahy.

Kanadská vláda proto navrhne zpřísnit azylovou politiku, což by mělo vést ke zrušení vízové povinnosti pro Čechy, přislíbil Nečasovi kanadský premiér.

„Já jsem opakovaně panu premiéru Harperovi vyjádřil nesouhlas s tímto krokem a požadoval jsem řešení této situace. Pan premiér Harper přislíbil, že ještě do konce prvního pololetí letošního roku by do parlamentu měl být předložen návrh reformy azylového systému v Kanadě, který by zavedl systém zemí bezpečného původu, to znamená zemí, ze kterých by se nepřijímali žadatelé o politický azyl,“ řekl Nečas.

Vít Pohanka, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme