Kvůli výroku indického soudu se čekají náboženské nepokoje

Indický soud rozhodl, že půda pod zbořenou mešitou ve městě Ayodhya by se měla rozdělit mezi muslimy a hinduisty. Ve sporu, který se táhne už od roku 1949 tentokrát rozhodovali tři soudci, dva hinduisté a jeden muslim. Úřady se obávají, že rozsudek vyvolá náboženské nepokoje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté střeží soud, kde se rozhodovalo o rozdělení místa, posvátného pro muslimy i hinduisty

Policisté střeží soud, kde se rozhodovalo o rozdělení místa, posvátného pro muslimy i hinduisty | Zdroj: ČTK

Na 200 tisíc vojáků a policistů dohlíží na bezpečnost ve státě Uttarpradéš. Stržení mešity hinduistickým davem v roce 1992 vyvolalo vlnu násilí, při které zemřely dva tisíce lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporu mezi hinduisty a muslimy v Indii mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu publicista Jan Petránek

Tentokrát neponechávají úřady nic náhodě a znemožnily posílání krátkých textových zpráv, aby je nikdo nemohl využít při burcování davu.

Spor pozemek s ruinami Báburovy mešity v poutním městě Ajódha vedou v indickém státě Uttarpradéš hinduisté s muslimy už desítky let. Má přitom jen necelých 20 hektarů. Komentátoři ale význam místa přirovnávají ke sporu o Chrámovou horu v Jeruzalémě a mluví o něm jako o možné roznětce nábožensky motivovaného násilí v Indii.

„Místo je pro hinduisty významné především tím, že se tam měl narodit Ráma, do kterého se podeváté převtělil Višnu. V roce 1528 bylo toto rodiště Rámy, kde stál překrásný chrám, zbořeno jedním z muslimských dobyvatelů Indie a byla zde postavena mešita. Když se posléze dostala Indie do rukou Britů, spory mezi hinduisty a muslimy ustaly. Po druhé světové válce, kdy Britové Indii opouštějí, se spory rozhořely nanovo,“ vysvětluje publicista Jan Petránek.

Pro indickou vládu je rozsudek další komplikací v už tak dost těžké době. Kromě sportovních her Commonwealthu řeší také maoistické povstání či zhoršující se situaci v Kašmíru.

Indická policie je v pohotovosti | Foto: ČTK/AP

Nicméně rozsudek pravděpodobně nebude konečný. Dá se očekávat, odvolání k nejvyššímu soudu a proces se může táhnout ještě dlouhé roky.„Muslimové si na pátek a na sobotu svolali celoindický sjezd muslimů, kde má být jasně řečeno, kteří právníci budou dál bojovat za to, aby byl celý spor řešen v jejich prospěch,“ pokračuje Petránek a dodává:

„Indická justice je nesmírně pomalá a zdlouhavá. Po mnoha odvolání půjde spor k nejvyššímu soudu státu Uttarpradéš. Teprve potom se spor přenese na celostátní úroveň.“

Ondřej Bouda, Jan Richter, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme