Kvůli vzdělání dítěte se rodiny v Hongkongu zadlužují a platí statisíce za školné i dary

Vysoké školné, tisícové dary a skvělé studijní výsledky. Jen to může dítěti zajistit přijetí do těch nejlepších privátních škol v čínském Hongkongu. I přesto se za vzděláním do tohoto ostrovního města stěhují tisíce žáků a studentů, především z Číny. Dostat se do prestižních školek, základních a středních škol nebo na univerzity není jednoduché.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hongkong

Hongkong | Foto: Roman Chlupatý, Globe Reporter

Čínští studenti mají do začátku školního roku ještě zhruba tři týdny. Prázdniny si ale obvykle moc neužijí. Speciální kurzy, nabízející dítě dovzdělat, aby bylo v září premiantem, už totiž dávno začaly. Chce-li totiž školák nebo student v Hongkongu uspět, musí být v tvrdé konkurenci nejlepším.

„Studenti jsou tady vysoce motivováni. Kvalitní školy jsou výběrové a školné je v nich opravdu velmi vysoké. Být přijat do těchto vzdělávacích zařízení není navíc jednoduché. Rodiče jsou proto ochotni zaplatit a udělat cokoliv, aby se jejich syn nebo dcera dostali do té správné školy,“ říká britská učitelka vyučující na jedné z prestižních hongkongských škol a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Asijská zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková zjišťovala, co všechno jsou rodiče v Hongkongu ochotní udělat pro vzdělání svého dítěte

„Už v předškolním věku tady mají děti portfolia, která dokládají jejich životní a studijní úspěchy. Zaznamenáno je v nich vše, první zub, kdy začali chodit na záchod, první anglické slovo. Vše, co může potvrdit jejich správný vývoj."

Za vzdělání jsou v Hongkongu rodiče ochotni zaplatit až 120 tisíc hongkongských dolarů ročně, tedy zhruba 300 tisíc korun. Za další poplatek se dá místo ve škole rezervovat. Zálohu rodiče často skládají i několik let před nástupem studenta do školy.

„Půjčky, kterými si rodiče rezervují místa k zápisu, mohou stát stejně jako nové auto nebo byt. Na privátních školách jsou pak naprosto běžné. Mluvíme-li o jejich výši, statisíce se platí jako půjčka pro vstup k přijímacím zkouškám na základní školy. Na střední to ale může být ještě mnohem víc,“ upozorňuje Sharon.

Obstát v tvrdé konkurenci

Dostat potomka na prestižní školu se rodiče pokouší všemi způsoby. Pomáhá někdy i to, že do stejného ústavu chodil už sourozenec nebo rodiče uchazeče. Pomoci může také přestěhování se do oblasti, kde vzdělávací zařízení stojí.

Hongkongští rodiče si totiž uvědomují, že jen díky vzdělání může jejich dítě obstát v tvrdé konkurenci a získat dobrou práci. „Čínští rodiče se často stěhují, klidně i do zahraničí. Dětem tak totiž chtějí zajistit lepší podmínky k životu a snazší přístup k potřebnému vzdělání,“ vysvětluje Číňanka Luna.

Studovat na Hongkongskou univerzitu přišla z Šanghaje. Aby se na prestižní školu dostala, učila se i o prázdninách a o víkendech měla soukromé hodiny. Teď ale nelituje, otevírá se jí totiž cesta ke slibné kariéře. Jak je totiž v čínské kultuře zvykem, každá generace musí být lepší a úspěšnější než ta předchozí.

Kateřina Procházková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme