Kwaśniewského čeká jednání v Bílém domě

Polský prezident Aleksander Kwaśniewski odlétá na dvoudenní návštěvu Spojených států. Polsko je jedním z mála evropských spojenců, kteří plně podporují politiku Washingtonu vůči Iráku. Kwaśniewski se dnes v Bílém domě setká s prezidentem Georgem Bushem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

A. Kwašniewski | Foto: Miroslav Konvalina

Jediným tématem, které trochu kalí jinak bezoblačné polsko-americké vztahy, je otázka víz. Nejmenovaný představitel Bushovy administrativy uvedl, že zrušení víz pro Poláky nepřipadá v úvahu - kdyby občané Polska dostali výjimku, strhla by se lavina podobně oprávněných požadavků z jiných středo- a východoevropských zemí.

O zrušení víz ostatně nerozhoduje prezident, ale Kongres Spojených států a navíc - George Bush přes veškerou náklonnost k Polsku nepaří k zastáncům zrušení vízové povinnosti. Svou roli hraje i to, že ve Spojených státech pracují statisíce Poláků načerno a kongresmani se obávají, že zrušení víz by tuto tendenci jen posílilo.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme