Kwaśniewského čeká jednání v Bílém domě

Polský prezident Aleksander Kwaśniewski odlétá na dvoudenní návštěvu Spojených států. Polsko je jedním z mála evropských spojenců, kteří plně podporují politiku Washingtonu vůči Iráku. Kwaśniewski se dnes v Bílém domě setká s prezidentem Georgem Bushem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

A. Kwašniewski

A. Kwašniewski | Foto: Miroslav Konvalina

Jediným tématem, které trochu kalí jinak bezoblačné polsko-americké vztahy, je otázka víz. Nejmenovaný představitel Bushovy administrativy uvedl, že zrušení víz pro Poláky nepřipadá v úvahu - kdyby občané Polska dostali výjimku, strhla by se lavina podobně oprávněných požadavků z jiných středo- a východoevropských zemí.

O zrušení víz ostatně nerozhoduje prezident, ale Kongres Spojených států a navíc - George Bush přes veškerou náklonnost k Polsku nepaří k zastáncům zrušení vízové povinnosti. Svou roli hraje i to, že ve Spojených státech pracují statisíce Poláků načerno a kongresmani se obávají, že zrušení víz by tuto tendenci jen posílilo.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme