Kwaśniewski a Putin telefonicky jednali o vyřešení diplomatické krize

Polský prezident Aleksander Kwaśniewski telefonicky jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o řešení krize vzájemných vztahů po útocích na ruské občany ve Varšavě a na Poláky v Moskvě. Oba prezidenti mají zájem na urovnání vztahů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Putin

Polský prezident Aleksander Kwaśniewski Vladimiru Putinovi řekl, že eskalace napětí poškozuje zájmy obou zemí a požádal ho, aby ruské orgány energicky zasáhly, našly pachatele a zajistily bezpečnost Poláků v Moskvě. Kwaśniewski zdůraznil, že Polsko má zájem na budování dobrých vztahů s Ruskem.

Vladimír Putin vyslovil znepokojení nad výroky některých polských politiků a novinářů, které podle něj nepřispívají k dobré sousedské atmosféře. Ruský prezident v telefonickém rozhovoru odsoudil útoky v Rusku i v Polsku a řekl, že ruská strana podnikne všechny kroky, aby vypátrala a potrestala útočníky.

Aleksander Kwaśniewski mu připomněl, že polská policie už zadržela tři osoby, důvodně podezřelé z napadení tří ruských mladíků.

V Polsku ale mezitím vypukl politický spor o to, zda prezident nejednal příliš pozdě. V době urputného předvolebního boje se zpožděná reakce Aleksandra Kwaśniewského stala velkým soustem pro polskou opozici. První prezidentovo prohlášení se totiž objevilo až po šesti dnech od prvního útoku na polského diplomata.

"Toto jeho rozhodnutí je sice obsahově správné, přichází ale pozdě a je málo rozhodné. Může budit dojem, že prezident nepřisuzuje mimořádné věci mimořádnou váhu," říká Kazimierz Ujazdowski ze strany Právo a spravedlnost.

Prezidentský kandidát Občanské platformy a lídr současných předvolebních průzkumů Donald Tusk je mnohem radikálnější. "Kde je pan prezident, kde je pan premiér, kde je ministr zahraničí," ptá se Donald Tusk.

Nikdo z odpovědných činitelů totiž ve Varšavě není. Všichni odpočívají na dovolené. Prezident Kwaśniewski ji tráví na březích Baltu ve společnosti Václava Havla.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme