Kwašniewski nevidí důvod pro to, aby šel před tribunál

Polský prezident Aleksander Kwašniewski odmítl, že by byl důvod, aby stanul před Státním tribunálem. Postavení hlavy státu před tento zvláštní typ soudu chce navrhnout část parlamentní opozice. Vytýká mu, že ačkoli věděl o pokusu vymáhání několika milionového úplatku od deníku Gazeta Wyborcza v největší korupční aféře demokratického Polska, neinformoval o tom orgány činné v trestním řízení. Aféru polská media nazvala Rywingate podle jejího hlavního aktéra - filmového producenta Lwa Rywina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksander Kwašniewski | Foto: Pavel Novák

Na zvláštní tiskové konferenci Aleksander Kwašniewski prohlásil, že nepodlehne žádným neslušným útokům některých opozičních stran. Radikální zemědělské odbory Sebeobrana, v současnosti 2. nejpopulárnější strana v Polsku, prezidenta vyzvaly, aby odstoupil. Opoziční strany totiž schválily závěrečnou zprávu jednoho z členů komise, která vyšetřovala pozadí aféry Rywingate.

Zpráva vyzývá k postavení před Státní tribunál prezidenta a bývalého premiéra Leszka Millera. Aleksander Kwašniewski na výzvy opozice reagoval slovy. "Není pravda, že bych se jakkoli angažoval v takzvané aféře Rywingate. Nemám k této záležitosti co dodat. Má výpověď, kterou jsem v tomto případu poskytl prokuratuře, byla úplná a vyčerpávající." Opozice nemá v Parlamentu dostatek hlasů k tomu, aby mohla prezidenta nebo premiéra před Státní tribunál postavit.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme