Kwašniewski: Polsko složilo historickou zkoušku

Polský prezident Aleksander Kwašniewski pronesl svůj poslední prezidentský silvestrovský projev. Ocenil v něm zejména přínos, který pro Polsko znamenal vstup do Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

polský prezident s manželkou | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

"Polsko dobře složilo svou historickou zkoušku, silné Polsko v silné Evropě, Evropa jako jeden demokratický a solidární celek," tyto a další věty zazněly v první polovině vystoupení Aleksandra Kwašniewského. Polský prezident připomněl, že hospodářský růst letos dosáhl pěti a půl procenta, a překonal tak i ty nejsmělejší prognózy. "Rozhodující část Poláků se domnívá, že členství v unii je pro zemi prospěšné. Přináší prospěch hospodářství, exportérům a rolníkům. Stále více firem a samospráv využívá unijních prostředků," připomněl Kwašniewski a upozornil i na problémy, jakými jsou vysoká nezaměstnanost a značná zaostalost některých polských provincií." Je znepokojující," říká polský prezident, "že některé polské regiony patří k těm vůbec nejchudším v Evropě, a to lidem, zvláště těm mladým, bere sebedůvěru. Mají pocit, že zůstali sami a že jsou bez šancí."

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme