Kwašniewski pro ČRo: Kaczynski mým favoritem není

Už za tři dny si Poláci zvolí nového prezidenta. Vybírají ze dvou adeptů. Kandidáta vládní Občanské platformy Bronislawa Komorowského a lídra opozice Jaroslawa Kaczynského. Historicky nejoblíbenější polský exprezident Aleksander Kwašniewski už ví, kdo je jeho favoritem. Prozradil to v rozhovoru pro Český rozhlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Havel a A. Kwaśniewski | Foto: Martin Dorazín

Aleksander Kwašniewski pár dnů před volbami oznámil, koho bude volit. Lídr opozice Jaroslaw Kaczynski to nebude. Důvod?

„Je to politik, který velmi zajímavým způsobem rozvíjí své úvahy. Věří v ně. Ale bohužel, nepřipouští jakýkoliv jiný názor a ty, kteří s ním polemizují, nebere. Podle mě je to silný politik vlastní strany, ale neumí se domluvit s konkurencí. To je jeho obrovský handicap,“ řekl Českému rozhlasu Kwašniewski.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor zpravodaje ČRo Petra Vavroušky s Aleksandrem Kwašniewským

Do druhého kola voleb postoupili dva pravicoví politici. Oba tak začali nadbíhat voličům levice. Tedy i Kwašniewskému, který se rozhodl zcela pragmaticky.

„Bronislaw Komorowski je spojený s vládní Občanskou platformou. Jeho vítězství by pro ni znamenalo velkou moc, ale také zodpovědnost. Vláda už by se nemohla vymlouvat, že jim prezident vetuje potřebné reformní zákony,“ vidí plusy Komorowského.

„Jaroslaw Kaczynski je velmi silným, výrazným lídrem opozice. Jeho případné vítězství by tedy zcela určitě přineslo spor mezi vládou a prezidentským palácem. A možná by také vyvolalo předčasné parlamentní volby,“ varuje Kwašniewski. A to by vlastní zemi nepřál.

„Ten, kdo zvítězí, na sebe bere velkou odpovědnost za Polsko. Aby bylo silnější, modernější a dokázalo čelit všem možným krizím, především té ekonomické. Volíme tedy prezidenta v nelehkém období,“ připomíná Kwašniewski.

Mrzí ho, že volební účast Poláků je na evropské poměry relativně slabá. Okolo padesáti procent.

„Každé volby jsou důležité. Polsko velmi dlouho bojovalo o demokracii. Proto je nutné k volbám chodit a odevzdat svůj hlas. Pokud je volební účast nízká, pak i demokracie v každé zemi slábne.“

„Poláci hodně obětovali, aby se nakonec dočkali demokracie. Bylo by hloupé nevyužít našeho práva hlasovat. Příští prezident nám totiž může nabídnout nové vize, nové sny,“ říká mi Kwašniewski. A co od nového nájemníka prezidentského paláce v centru Varšavy očekává?

„Splnění slibů, které slyšíme od jednoho či druhého kandidáta. Tvrdí, že zlepší systém vzdělávání v Polsku, stejně jako zdravotní péči. Jsem na to zvědavý. Práce bude dost, takže nový prezident se rozhodně nebude nudit a my s ním. Ať už se jím stane kdokoliv,“ předpovídá Aleksander Kwašniewski. A co by tomu nováčkovi v prezidentské funkci popřál?

„Zdraví a štěstí, o tom, jak jsou důležité, jsme se přesvědčili v Polsku v poslední době sami. A taky, aby dokázal lidi spojovat, aby je nedělil podle stranické příslušnosti. To se mně podařilo a díky tomu Polsko vstoupilo do NATO, stalo se členem Evropské unie,“ připomíná své zásluhy Kwašniewski. A na závěr novému prezidentovi vzkazuje:

„Pokud si myslí, že si po volební kampani odpočine, tak se mýlí. Hned si musí vyhrnout rukávy a začít tvrdě pracovat,“ dodává pro Český rozhlas polský exprezident.

Petr Vavrouška, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme