Kwaśniewski pro dobré vztahy s Moskvou, ale na základě pravdy

Ve Wroclavi začaly ústřední polské oslavy konce II. světové války v Evropě. Wroclav byla jedním z posledních míst v Evropě, kde nacisté až do konce války úporně kladli odpor a prakticky celé město obrátili v ruiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksander Kwašniewski s válečnými veterány | Foto: AFP

Wroclavské oslavy zahájila monumentální scénická skladba Mysterium Iniquitatis, složená speciálně pro tuto příležitost. Prezident Aleksander Kwaśniewski vzdal úctu obětem boje proti fašismu a polským veteránům. "Sjednocení kontinentu by nebylo možné bez vašeho boje a vítězství nad zločinnou mašinérií hitlerismu," řekl polský prezident.

Značnou část svého projevu věnoval problematickým vztahům s Ruskem. Kwaśniewski zdůraznil, že Poláci budou vždy s úctou pohlížet na oběti, které Sovětský svaz přinesl, připomněl ale, že konec války znamenal pro Polsko sovětskou nadvládu a totalitu. Moskva by před tím neměla zavírat oči.

"Hodně dobrého jsme udělali ve vztazích s Německem, Ukrajinou a Litvou. Věřím, že i ve vztazích s Ruskem můžeme dosáhnout více než dosud. Ovšem jen na základě pravdy, respektování partnera a porozumění," uvedl polský prezident.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme