Student se měl stát obětí kyberúnosu. Policie ho našla promrzlého, rodina vyplatila 1,8 milionu korun

Policie v americkém státě Utah po víkendovém pátrání našla nezvěstného čínského studenta na výměnném pobytu, který utekl ze svého bydliště v případu označovaném jako pravděpodobný kybernetický únos. Sedmnáctiletý mladík byl podle policie přesvědčen, že jeho rodičům v Číně hrozí nebezpečí. Rodiče mezitím dostali zprávu o únosu a žádost o výkupné. Vyplatili tak 80 000 dolarů (1,8 milionu korun), informovala v úterý zpravodajská společnost BBC.

Salt Lake City Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výměnný student z Číny a jeho rodina se stali obětí tzv. kybernetického únosu

Výměnný student z Číny a jeho rodina se stali pravděpodobně terčem kybernetického únosu | Zdroj: Profimedia

Rodina se podle úřadů zřejmě stala obětí podvodu, při němž pachatelé vyvolají u lidí dojem, že někoho z jejich blízkých unesli. Oběť přesvědčí, aby se izolovala, načež se obrátí na její blízké s tvrzením o únosu, zatímco oběma stranám namlouvají, že těm druhým se něco stane, nesplní-li jejich pokyny.

Podle policie v Utahu se v USA terčem takzvaného kyberúnosu v poslední době stalo několik studentů ze zahraničí.

Jako desetiletý kluk zažil zajetí v Angole. Spolu s rodiči a bratrem ušel pěšky 1300 kilometrů buší

Číst článek

Středoškolák Kchaj Čuang pobýval ve městě Riverdale severně od Salt Lake City a pohřešován byl od pátku. Den předtím se nevrátil domů a místní školu, kam docházel, také kontaktovali jeho rodiče s tím, že dostali vyděračský vzkaz s fotografií svého syna.

Místní policie zprvu uvedla, že se domnívá, že Kchaje někdo unesl, v neděli večer jej však našla samotného ve stanu v lese nedaleko obce Brigham City. Na místě neměl kromě spacáku a izolační fólie žádný zdroj tepla a vzhledem k místnímu klimatu mu hrozily vážné zdravotní problémy.

Fotografie zveřejněné policií ukazují, že u Kchajova stanu ležel sníh, mladík však byl schopen z místa sám odejít.

Proč uprchl do lesa nebo jak se k němu dostala informace, že jeho rodina v Číně je v ohrožení, nebylo podle agentury AP ihned jasné. Ve stanu oběti se nicméně našlo několik mobilních telefonů, kterými pachatelé mohli se studentem komunikovat. Rodiče výkupné zaplatili dříve, než byl jejich syn nalezen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme