V kyberútoku se angažoval saúdskoarabský princ, poslal Bezosovi zprávu přes WhatsApp, tvrdí Guardian

Saúdská Arábie „s vysokou pravděpodobností“ stála za kybernetickým útokem na miliardáře a šéfa Amazonu Jeffa Bezose z roku 2018. Útok měla dokonce spustit zpráva přímo od saúdskoarabského korunního prince Mohameda bin Salmána, velvyslanectví Saúdské Arábie ve Spojených státech však obvinění na twitteru důrazně odmítlo a označilo ho za absurdní.

Rijád/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Amazonu Jeff Bezos | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

S odkazem na oficiální vyšetřování i šetření Bezosova bezpečnostního týmu o okolnostech kybernetického útoku informoval britský list The Guardian.

Miliardář Bezos podle deníku obdržel zprávu od korunního prince Mohameda bin Salmána přes službu WhatsApp. V následujících hodinách bylo z Bezosova telefonu extrahováno velké množství dat, přičemž výsledky forenzní analýzy ukázaly, že tuto extrakci s největší pravděpodobností odstartovalo právě video z bin Salmánovy zprávy.

Saúdští hackeři napadli telefon šéfa Amazonu Bezose. Krádež dat má souviset s vraždou Chášukdžího

Číst článek

Forenzní experti začali zkoumat miliardářův telefon poté, co americký bulvární list před rokem zveřejnil intimní detaily z jeho soukromého života, včetně textových zpráv. Vlastní vyšetřování začal i Bezosův bezpečnostní tým, který rovněž dospěl k závěru, že přístup k telefonu získali podle všeho Saúdové. Své závěry předali odborníci policii.

Nejbohatší muž světa Bezos je zároveň majitelem listu The Washington Post, pro který pracoval i zavražděný saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží. Zprávu od bin Salmána miliardář obdržel půl roku před Chášukdžího smrtí, 1. května 2018.

Chášukdží ve svém sloupku kritizoval Rijád za represivní kroky proti aktivistům a intelektuálům. Odborníci na Saúdskou Arábii se domnívají, že právě novinářovy texty stály za kybernetickým útokem na Bezose.

Vražda Džamála Chášukdžího s odstupem jednoho roku

Číst článek

„Nejspíš si myslel (korunní princ), že pokud bude na Bezose něco mít, může ovlivnit podobu článků o Saúdské Arábii (v listu The Washinton Post). Je vidět, že Saúdové nemají při ochraně a postupu Mohameda bin Salmána žádné opravdové zábrany či hranice. Ať už se jedná o útok na ředitele jedné z největších světových společností, nebo na osamělého disidenta,“ okomentoval záležitost Andrew Miller, americký odborník na Blízký východ.

Vražda Chášukdžího v roce 2018 vyvolala pobouření po celém světě. Rijád jeho smrt přiznal až po více než dvou týdnech, byla prý vykonána bez vědomí korunního prince. To se ale nezdá vládám řady zemí či například americké výzvědné službě CIA.

Rijád jakýkoliv podíl bin Salmána na zabití novináře opakovaně odmítá. Na konci loňského prosince za čin odsoudil pět lidí k smrti a další tři poslal do vězení.

Recent media reports that suggest the Kingdom is behind a hacking of Mr. Jeff Bezos' phone are absurd. We call for an investigation on these claims so that we can have all the facts out.

02:24 – 22. 01. 2020

2190 2656

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme