Kybernetický útok na světové sítě: oběti zaplatily asi tři čtvrtě milionu. Hackeři vylepšili vir

Spojené státy varují před možnými dozvuky globálního kybernetického útoku, který minulý týden zasáhl uživatele ve 150 zemích. Úřady po celém světě se snaží dopadnout pachatele. Podle šéfa Europolu se hrozba prohloubí, až lidé zapnou po víkendu v práci počítač. Dodal také, že hrozí další útok, a to už v pondělí.

Washington/Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hackerský útok (ilustrační foto).

Hackerský útok (ilustrační foto). | Zdroj: Reuters

Podle ředitele Europolu Roba Wainwrighta mají hackeři k dispozici novou, vylepšenou verzi škodlivého tzv. ransomware, tedy softwaru, který zablokuje počítač a žádá po uživateli výkupné. Wainwright pro televize ITV a BBC uvedl, že další masivní útok je na spadnutí.

BBC prozkoumala účty spojené s hackerským útokem a zjistila, že oběti kybernetického ataku po celém světě zaplatily na výkupném nízkou částku, jen asi 22 000 liber (necelých 692 tisíc korun).

Nová čísla: hackeři zasáhli 200 000 počítačů ve 150 státech

Číst článek

Některá britská zdravotnická zařízení se podle Telegraphu dál potýkají s následky ochromení svých počítačů. I v pondělí by tak někteří pacienti nemuseli dostat takovou péči, na jakou jsou zvyklí.

Prezident společnosti Microsoft Brad Smith označil páteční kybernetický útok za „budíček" pro vlády na celém světě. Americké úřady kritizoval za to, že nezveřejnily informace o možných slabých místech softwaru.

Virus, který využili organizátoři pátečního útoku, využil chybu v operačním systému Microsoft Windows. Tu už dříve identifikovaly americké zpravodajské služby. Má se za to, že pachatelé použili k nabourání do počítačů nástroj, který vyvinula americká Národní bezpečnostní agentura a v dubnu unikl na veřejnost.

Lenka Kabrhelová, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme