Rakouské ministerstvo zahraničí čelí od neděle kybernetickému útoku. Zasažena je vnitřní síť

Kybernetický útok na servery rakouského ministerstva zahraničí, který zahájili zatím neznámí pachatelé v noci na neděli, pokračuje i v pondělí a není jasné, kdy skončí. Odborníci z ministerstva vnitra podnikají protiopatření. Role Ruska se nepotvrdila, informovala agentura APA s odvoláním na vyjádření mluvčího rakouského ministerstva zahraničí.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kybernetický útok. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Na základě náročnosti a způsobu provedení útoku se ministerstvo zahraničí domnívá, že za útokem může stát „státní aktér“. Rakouská média spekulovala o možné roli Ruska, která se však podle mluvčího Petera Guschelbauera nepotvrdila.

Zaplatila Maastrichtská univerzita hackerům? Média v Nizozemsku píší, že to byly statisíce eur

Číst článek

Technické detaily k útoku a s ním spojené problémy ministerstvo zahraničí z taktických důvodů nesděluje. Podle APA proto stále nelze říci, zda byla ukradena či pozměněna nějaká data. Internetová stránka ministerstva je sice nadále v provozu, zasažena však podle tisku byla vnitřní počítačová síť ministerstva.

Ministerstvo oznámilo „závažný útok“ na své počítačové systémy v noci na neděli. Problém se podle něj podařilo rychle rozpoznat a zareagovat na něj. V souladu se zákonem o bezpečnosti sítí a informačních systémů bylo zřízeno koordinační těleso, na němž se nyní podílejí všechny relevantní složky rakouské státní správy.

V minulosti se terčem podobných kybernetických útoků stala ministerstva zahraničí i v jiných členských zemích Evropské unie. Před dvěma lety oznámilo například i české ministerstvo zahraničí, že se jeho servery staly terčem útoku hackerů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme