Světová zdravotnická organizace čelí kybernetickým útokům. Na internet unikla hesla i e-maily

Na internet tento týden uniklo zhruba 450 e-mailů a hesel představitelů Světové zdravotnické organizace (WHO) a dalších spolupracovníků této agentury OSN, kteří se podílejí na zvládání pandemie nemoci covid-19. V prohlášení to ve čtvrtek oznámila WHO, uvedla televize CNBC. WHO rovněž uvedla, že útočníci se v e-mailech zasílaných veřejnosti snaží vydávat za zástupce zdravotnické organizace, aby od lidí vylákali finanční dary.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světová zdravotnická organizace zaznamenává v tomto období pětkrát více kybernetických útoků než v předešlém roce (ilustrační foto). | Zdroj: Profimedia

WHO kvůli kybernetickým útokům posiluje bezpečnost na postižených systémech. Organizace zároveň sdělila, že uniklá data nijak neohrožují bezpečnost sítě WHO, neboť zveřejněné údaje nebyly aktuální. Útoky postihly starší systémy, které ale stále využívali stávající i dřívější zaměstnanci WHO a také partneři organizace.

Pětinásobek útoků

Od počátku pandemie nemoci covid-19 zaznamenala WHO dramatický nárůst kybernetických útoků na počítačové účty svých pracovníků a také výrazné navýšení podvodných e-mailů pro veřejnost, které se vydávají za oficiální sdělení organizace. WHO uvedla, že četnost útoků proti ní je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku pětinásobná.

„Je hluboce znepokojující, že zatímco my s našimi partnery pracujeme na záchraně životů, čelíme takovýmto útokům, a to i na sociálních sítích. Toto musí přestat,“ uvedl na twitteru šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme