,Znásilním tě.‘ Novinářky po celém světě čelí kyberútokům a obtěžování

Respondentky uvedly, že se online útoky za posledních pět let staly explicitnější a koordinovanější. (ilustrační foto) | Zdroj: pixabay.com | CC0 1.0,©

Novinářky po celém světě jsou terčem neustálých útoků a obtěžování, třetina z nich kvůli tomu uvažuje, že se profese vzdá. Ve své zprávě o tom ve čtvrtek informovala Mezinárodní ženská mediální nadace (IWMF).

Dokumenty New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Více než polovina žen pracujících v médiích se v minulém roce setkala s obtěžováním, výhrůžkami a fyzickými útoky, upozorňují IWMF a společnost TrollBusters, která se zaměřuje na podporu obětí podobně ofenzivního chování.

„Novinářky se v nějakou formou obtěžování setkávají denně,“ komentovala výsledky studie Elisa Lees Munozová, ředitelka IWMF. „Obecně je na toto chování pohlíženo skoro jako na součást každodenního pracovního procesu,“ dodala.

Průzkumu se účastnilo 600 žen po celém světě. Více než polovina uvedla, že jim v souvislosti s jejich prací bylo vyhrožováno nebo se setkaly s verbálním napadáním. Více než třetina pak zažila fyzický útok.

Téměř dvě třetiny žen uvedly, že zažily obtěžování v online prostředí, jedna z deseti žen se pak s útoky v kyberprostoru setkává každý den.

„Znásilním tě a hodím do škarpy.“ Tak zní jedna z výhrůžek, jejichž příklady studie dokumentuje.  

Mnoho žen se přitom stydí o útocích hovořit nebo je nahlásit. Časté jsou i případy, kde se kvůli obavám z dalších útoků obávají věnovat některým tématům.

„Nečinnost přináší riziko potlačování svobody slova a tolik potřebné rozmanitosti v žurnalistice," varují autorky studie.

Dokument si v plném znění můžete prostudovat níže:

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme