Kyjev chystá obranu Mariupolu před separatisty. Člověk v tísni stahuje své lidi

Ukrajinské síly se připravují na obranu Mariupolu na jihovýchodě země. Separatisté už ovládli jiné město v oblasti, Novoazovsk, a postupují právě k Mariupolu. Obyvatelé opouštějí své domovy a ti, co zůstávají, nakupují zásoby a připravují si úkryty pro případ bombardování.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci na kontrolním stanovišti v Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny

Ukrajinští vojáci na kontrolním stanovišti v Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny | Zdroj: ČTK

„Na ulicích probíhal na první pohled úplně normální život – lidé sedí v kavárnách, chodí do obchodu, procházejí se na pobřeží,“ říká koordinátorka humanitární pomoci Organizace Člověk v tísni v Mariupolu a okolí Lenka Blahová a pokračuje:

„Ale ve chvílích, kdy jsem se začala bavit s lidmi, kteří poskytují humanitární pomoc přímo na místě, dostala jsem informace o tom, že určitý počet obyvatel se chystá opustit město. Když já jsem vyjížděla z Mariupolu, tak na kraji města byly kolony aut.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Mariupolu popisuje koordinátorka humanitární pomoci Organizace Člověk v tísni v Mariupolu a okolí Lenka Blahová

Lidé tak opouštěli během včerejška město z důvodu hrozby útoku na město. V mariupolském regionu je v tuto chvíli registrováno asi 20 tisíc vnitřně přesídlených osob. Číslo vzhledem k rostoucí hrozbě určitě není konečné. Podle neoficiálních informací Lenky Blahové není jako uprchlík registrována až polovina lidí, kteří se ve městě nacházejí.

„Dostali jsme informace, že by bylo dobré minimálně na pár dní město opustit, není – řekněme – jasné, kdy útok začne, pokud vůbec začne. Záleží to také na tom, jak bude ukrajinská armáda schopná se ruským a separatistickým silám sama bránit,“ vysvětluje Lenka Blahová, proč odcestovala dočasně do Kyjeva.

Zvláštní zpravodaj ČRo: Nejen město, ale i osudy lidí z Doněcku decimuje válka

Číst článek

Kdy k útoku dojde, tak může být otázkou hodin i dní. V Mariupolu tak zůstávají zejména místní humanitární organizace, místní úřady a mariupolská pobočka Červeného kříže, kterou podporuje její mezinárodní ústředí.

„I v případě ozbrojeného útoku budou poskytovat zdravotnickou pomoc přímo na místě ve spolupráci s nemocnicí,“ uzavírá Lenka Blahová.

Dnes také už odešlo asi 30 ukrajinských vojáků z obklíčení u Ilovajska. Informuje o tom ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. Proruští separatisté tak zřejmě dodrželi slib, že jednotkám umožní bezpečný odchod. K vytvoření humanitárního koridoru vyzval rebely ruský prezident Vladimir Putin. Kyjev to považuje za důkaz, že separatisty řídí Moskva.

AUDIO: Doněcké nádraží se po zásazích raket proměnilo ve válečnou kulisu

Číst článek

Ukrajina potvrdila ztrátu vojenského letounu na východě země. Kyjev tvrdí, že stroj Su-25 zasáhla ruská protiletadlová raketa.

Proruští separatisté v pátek ohlásili sestřelení čtyř dalších letadel - to ale ukrajinská armáda popřela. Tvrdí však, že na jihovýchodě země operují ruské jednotky, které v bojích podporují rebely.

Severoatlantická aliance má údajně důkazy, že na Ukrajině bojuje nejméně tisícovka ruských vojáků. Moskva ale zdůrazňuje, že žádné vojáky na Ukrajinu nevyslala.


Zvětšit mapu

Helena Berková, Marína Dvořáková, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme