Neobvyklá mise. Záchranný tým evakuoval z Kyjeva předčasně narozená americká dvojčata

V úterý 8. března se v 9.15 hodin dopoledne rozběhla v Kyjevě záchranná akce s cílem evakuovat z obléhaného ukrajinského hlavního města tři předčasně narozené děti. Dvěma z nich byla americká dvojčata, chlapci Lenny a Moishe. Právě po chlapcích nesla tato mise název Operace Gemini. 

Kyjev/Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inkubátory s kamerovým systémem v pražském Motole

Nedonošené děti v inkubátorech (ilustrační foto) | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

Dvojčata Lenny a Moishe se narodila náhradní matce předčasně před jedenácti dny v Kyjevě, těsně poté, co Rusko zahájilo útok na Ukrajinu, a to sedm týdnů před termínem porodu, jak uvedli jejich biologičtí rodiče pro The Washington Post.

V následujících dnech po narození byli příliš malí na to, aby mohli být přesunuti z nemocnice. Situace na Ukrajině se však každým dnem zhoršovala. Jejich otec proto z Chicaga odletěl do Polska a snažil se najít pomoc s jejich záchranou.

Incredible.

Project DYNAMO rescued three premature babies from #Ukraine and safely transported them to Poland on Monday. Two are twin American boys.

The babies were transported in incubators by ambulance as #Kyiv was being shelled by Russian artillery
wfla.com/news/internati…

16:56 – 08. 03. 2022

202 592

Project Dynamo

Úkolu zachránit chlapce se zhostil Bryan Stern, spoluzakladatel organizace Project Dynamo, která vznikla v srpnu loňského roku během americké evakuace z Afghánistánu. Tato nezisková organizace z floridské Tampy pomáhá Američanům a jejich spojencům bezpečně utéct ze zemí či oblastí, ve kterých právě začíná nebo již probíhá válečný konflikt. Stern, veterán americké armády a námořnictva, pomohl se svou organizací už 150 lidem bezpečně opustit Ukrajinu.

Za doprovodu ostřelování

Bryan Stern pro americké rádio NPR uvedl, že cesta nebyla snadná. Skupina spolu s novorozenci v inkubátorech musela překonat sněhovou bouři, která zhoršovala viditelnost silnic, složité hraniční přechody nebo ruské ostřelování, které se dle Sterna z dálky neustále ozývalo. „Dělostřelectvu je jedno, co to je, prostě kam to padne, tam to padne. Neřeknou si ‚tady jsou děti, tak půjdeme někam jinam‘,“ řekl rádiu Stern.

Špatné počasí či ostřelování však nebyly jedinými potížemi, kterým musel tým čelit a které by převoz a stav novorozenců rovněž značně komplikovaly.

„Jestli se do místnosti dostane prach, mají problém. Pokud v místnosti vypadne proud, mají problém. Pokud je tam celá řada postřílených vojáků a lékaři se rozprchnou, budou mít potíže. Takže základem je dostat se z Kyjeva,“ vysvětloval pro NPR Stern.

Ukrajina se pokusí evakuovat civilisty šesti koridory. Rusko slíbilo dočasný klid zbraní

Číst článek

Včas v bezpečí

Po více než třinácti hodinách od opuštění nemocnice se dle rádia NPR nakonec záchranný tým dostal na hranice s Polskem. Zde na ně čekal jejich otec Alex Spektor. Od hranic se ještě musel záchranný tým vydat do hodinu jízdy vzdálené nemocnice v polském Rzeszowě. Chlapci se nakonec dostali do bezpečí včas a byli umístěni na novorozeneckou jednotku intenzivní péče.

Dle informací uvedených pro rádio NPR čekali na hranicích na děti vedle jejich rodin také členové britské a americké konzulární služby. 

Kromě členů týmu projektu Dynamo byli součástí záchranného týmu také dva lékaři, dva specialisté na novorozence, zdravotní sestra a posádka ukrajinské sanitky. Během mise byly také zachráněny a bezpečně evakuovány dvě ukrajinské ženy a britský pár.

Karolína Machatová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme