Světové dědictví na Ukrajině je ohroženo, rozhodlo UNESCO. Na seznam přibyly památky z Kyjeva i Lvova

Historická centra ukrajinských měst Kyjev a Lvov jsou nově na seznamu světového dědictví UNESCO v ohrožení. Památky v těchto městech ohrožuje válka vedená Ruskem proti Ukrajině. Na seznam je přidala Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), hlasovala o tom během svého jednání v Saúdské Arábii.

Kyjev/Lvov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na seznam ohrožených památek přibyla kyjevská katedrála svaté Sofie

Na seznam ohrožených památek přibyla kyjevská katedrála svaté Sofie | Zdroj: Profimedia

Na seznam ohrožených památek přibyla kyjevská katedrála svaté Sofie, která je hlavním chrámem kyjevských metropolitů a zdobí ji zlatá kupole. Nově v něm figuruje i pravoslavný klášterní komplex Kyjevskopečerská lávra, který sestává z množství klášterů a kostelů, z nichž část je pod zemí.

Do Oděsy dorazí mise UNESCO. Zhodnotí poškození historického centra ruským ostřelováním

Číst článek

Obě památky pochází z 11. století. Ve Lvově je podle UNESCO ohroženo celé historické centrum, zejména hrad z 5. století, uličky z 13. století, synagoga a několik kostelů.

Ani jedna z těchto pamětihodností dosud nebyla zasažena ruským ostřelováním. Celý Lvov na západě Ukrajiny se zatím poměrně úspěšně vyhýbá většině útoků, poznamenala agentura AP.

Na seznamu světového dědictví UNESCO je 1157 lokalit ve 167 zemích světa, z toho 900 je kulturních a 218 přírodních. Některé památky patří do obou kategorií. Na seznamu památek v ohrožení je aktuálně 56 položek, nově mezi ně patří Kyjev a Lvov

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme