K výměně vězňů s Ruskem zatím nedojde, uvedla ukrajinská kontrarozvědka. Jednání pokračují

Ukrajinská zpravodajská služba SBU popřela informace, které se od rána objevovaly v některých ukrajinských médiích. K výměně vězňů mezi Kyjevem a Moskvou tak podle kontrarozvědky nedojde v pátek. Ukrajinská i světová média přitom psala, že k výměně už došlo a že se na ukrajinské letiště vydali někteří příbuzní vězněných. Podle Kyjeva jednání nadále pokračují.

Tento článek je více než rok starý.

Kyjev/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská zpravodajská služba SBU popřela informace, která se od rána objevovala v některých ukrajinských médiích

Ukrajinská zpravodajská služba SBU popřela informace, která se od rána objevovala v některých ukrajinských médiích | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

V pátek brzy ráno světové agentury s odvoláním na nového ukrajinského generálního prokurátora Ruslana Rjabošapka uvedly, že Kyjev a Moskva si vyměnily vězně. Prokurátor to uvedl na facebooku. 

Zelenskyj podpořil názor nejsilnějších evropských ekonomik. Rusko by se dle něj nemělo přidat ke G7

Číst článek

Rjabošapka se ale přitom odvolával pouze na sdělení pracovnice parlamentu Anny Islamovové. O výměně informovala i ukrajinská a ruská média.

V půl páté ráno například šéfredaktor rádiové stanice Echo Moskvy Alexej Venediktov řekl, že letadlo s ukrajinskými vězni má v pět hodin ráno místního času přistát v Kyjevě, informovalo Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. O výměně informoval také server iROZHLAS.

‚Informační chaos‘

Během dopoledne ale postupně úřady zprávy korigovaly nebo popíraly. „Není to poprvé, co jsme svědky informačního chaosu vyvolaného odvoláním se na nepotvrzenou informaci a četné ‚zdroje‘,“ uvedla mluvčí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na facebooku.

Kancelář prezidenta dodala, že proces výměnu zajatců nadále pokračuje a že bude informovat o jejím dokončení.

Ukrajinský parlament schválil novou vládu v čele s Hončarukem, kterého navrhl prezident Zelenskyj

Číst článek

Tisková služba kontrarozvědky SBU kolem poledne agentuře Ukrinform sdělila, že k výměně v pátek nedojde. „Konečné datum zatím není,“ uvedla SBU ve svém sdělení.

Konkrétnější byl podle agentury TASS obhájce některých Rusů vězněných na Ukrajině Valentin Rybin, podle kterého by mohlo k výměně dojít v úterý. Nepředpokládá, že by k tomu mělo dojít v pátek.

Zadržení námořníci

Výměna se podle ukrajinských médií měla týkat zadržených námořníků, kteří jsou v ruském vězení už od loňského listopadu. Ruské vojenské složky je tehdy zadržely v Kerčském průlivu, který dělí Ruskem nezákonně anektovaný poloostrov Krym od zbytku ruské pevniny. Moskva je viní z údajné provokace a nelegálního překročení státní hranice.

Dále se očekával návrat Oleha Sencova, o kterém se spekulovalo poté, co ruská média ve čtvrtek informovala, že byl z vězení ve městě Labytnangi za polárním kruhem převezen do Moskvy.

Agentura Interfax ale v pátek uvedla, že je stále ve vězení v Rusku.

Dále se očekával návrat Oleha Sencova se spekulovalo poté, co ruská média ve čtvrtek informovala, že byl z vězení ve městě Labytnangi za polárním kruhem převezen do Moskvy | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Třiačtyřicetiletý režisér byl zatčen v roce 2014 v rodném Simferopolu na Krymu. Ve vězení držel 145 dní hladovku, kterou se chtěl domáhat propuštění 64 Ukrajinců z ruských věznic, které označuje za politické vězně.

Informaci o přemístění Sencova, jehož věznění odsoudila Evropská unie i Spojené státy, do moskevské věznice, dal deník Vedomosti do souvislosti se středečním rozhodnutím kyjevského soudu podmínečně propustit z vazby novináře Kyryla Vyšynského.

Šéfredaktor agentury RIA Novosti Ukrajina Vyšynskyj je Kyjevem obviněn z vlastizrady, spáchané v zájmu Ruska. Hrozí mu za to až 15 let vězení. Ze soudní síně ale mohl odejít domů.

Obhájce některých Rusů zbavených svobody na Ukrajině Valentin Rybin už dříve řekl, že při výměně by mohlo být propuštěno 12 občanů Ruska. Jmenoval přitom mezi jinými Maxima Odincova a Alexandra Baranova, odsouzené za to, že po anexi Krymu v roce 2014, kdy byli ukrajinskými vojáky, přeběhli k Rusům.

Šéfredaktor agentury RIA Novosti Ukrajina Vyšynský je Kyjevem obviněn z vlastizrady spáchané v zájmu Ruska | Foto: Serhii Nuzhnenko | Zdroj: Reuters

O tom, že rozhovory o výměně vězňů finišují, informovala ve čtvrtek odpoledne také řada ukrajinských a ruských médií. Podle ukrajinského deníku Hromadske má jít o formát 35 za 35 zadržených. Veřejně ovšem nejsou potvrzena žádná jména.

Na výměně se měl dohodnout ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s ruským prezidentem Vladimirem Putinem při telefonickém rozhovoru 11. července. Pro ukrajinského prezidenta je totiž výměna vězňů jednou z priorit, jak uvedl při nástupu do funkce v květnu.

V minulosti docházelo k výměnám mezi Kyjevem na jedné a Moskvou a Ruskem podporovanými separatisty z Donbasu na druhé straně. K poslední výměně ale došlo naposledy v prosinci 2017. Ukrajina tehdy propustila 223 lidí, zatímco donbaští povstalci jenom 73.

och, kla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme