O post prezidenta na Ukrajině se uchází rekordních 44 kandidátů. Největší šance má komik Zelenskyj

Ukrajinská Ústřední volební komise zaregistrovala rekordní počet kandidátů ve volbách hlavy státu: o prezidentskou funkci se jich letos bude ucházet 44. Ukrajinci budou prezidenta volit už 31. března. Agentura Sociální monitoring i další sociologické společnosti dávají největší šance ukrajinskému komikovi Volodymyru Zelenskému.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na ukrajinského prezidenta a komik Volodymyr Zelenskyj | Foto: Viacheslav Ratynskyi | Zdroj: Reuters

Jedenačtyřicetiletý Zelenskyj vystupuje v populárním ukrajinském seriálu Služebník lidu. Hraje učitele, který se stane prezidentem. Podobný osud by přitom komika, který kandidaturu ohlásil koncem prosince, mohl čekat i ve skutečnosti: Podle průzkumů má podporu 22 procent hlasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rekordní počet kandidátů na prezidenta

Šance pro Tymošenkovou

Bývalá premiérka Julia Tymošenková má podle průzkumů podporu 19 procent dotázaných. „Plynárenská princezna“, jak se Tymošenkové přezdívalo, oznámila záměr stát se prezidentkou v polovině ledna. Tymošenková se ukrajinskou premiérkou stala začátkem roku 2005, ale ještě na podzim ji tehdejší prezident Viktor Juščenko z funkce odvolal. O dva roky později do čela vlády usedla podruhé.

Hlavou státu se pak žena s charakteristických zatočeným copem málem stala v únoru 2010. Ve druhém kole prezidentských voleb ji ale porazil tehdejší vůdce opozice Janukovyč. V říjnu 2011 byla odsouzena k sedmi letům vězení a vysoké pokutě za předražený dovoz ruského plynu. Z vězení ji dostala revoluce na kyjevském Majdanu v roce 2014.

Z hrdinky Ukrajiny pučistkou i kandidátkou na prezidentku? Nadija Savčenková se přihlásila do voleb

Číst článek

Z vazby prezidentkou

Kandidaturu v únoru ohlásila také ukrajinská politička a bývalá, Ruskem vězněná pilotka Nadja Savčenková. Ukrajinskou důstojnici v březnu 2016 odsoudila ruská justice k 22 letům vězení. O propuštění Savčenkové usilovaly mezinárodní organizace včetně Rady Evropy a Evropské unie. Ještě během svého zatčení byla zvolena do ukrajinského parlamentu za stranu Tymošenkové.

Návrat plynařské princezny: Tymošenková formálně ohlásila kandidaturu na prezidentku Ukrajiny

Číst článek

O pozici ale přišla, když po propuštění podnikla opětovnou cestu do Ruska, kde mimo jiné jednala s vůdci samozvaných separatistických republik na Donbasu. Teď je Nadija Savčenková znovu za mřížemi a čelí obvinění z velezrady a pokusu o svržení státní moci. Podle prokuratury vypracovala detailní plán na zavraždění ukrajinských politiků během zasedání parlamentu.

Současný prezident Petro Porošenko, přezdívaný „čokoládový král“, by podle sociologů získal necelých 15 procent. Ruská diplomacie ostře kritizovala zprávu, že Ukrajina odmítla pozvat na volby ruské pozorovatele v rámci mise OBSE i všech ostatních. Rok 2019 bude pro Ukrajinu volebním rokem. Kromě prezidentských se totiž mají na podzim konat i volby parlamentní.

gak, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme