V Kyjevě někdo zastřelil ruského opozičního novináře Babčenka. Před výhrůžkami se ukrýval i v Praze

BABČENKO ŽIJE, „ATENTÁT“ ZINSCENOVALA SBU. OMLOUVÁME SE. V Kyjevě v úterý neznámý pachatel zastřelil ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka, který se od února 2017 před výhrůžkami a policejním postihem uchýlil do zahraničí. Podle moskevského rozhlasu žil loni 41letý novinář necelý půlrok v Praze.

Kyjev (Aktualizováno: 21:39 29. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinář Arkadij Babčenko | Foto: Attribution-Share Alike 3.0 Unported | Zdroj: Wikipedia Commons

UPOZORNĚNÍ REDAKCE: Ruský novinář Arkadij Babčenko je živý. Ukrajinské úřady to oznámily ve středu pozdě odpoledne. Babčenkova "vražda" byla zinscenovaná ukrajinskou tajnou službou SBU, která měla informaci o tom, že se připravuje novinářova likvidace. Vážení čtenáři, přijměte omluvu. VÍCE ZDE: Novinář Babčenko žije. ‚Vraždu jsme zinscenovali kvůli jeho bezpečí,‘ tvrdí ukrajinská tajná služba

„Mého kamaráda Arkadije Babčenka někdo dnes zastřelil v Kyjevě. Utekl z Moskvy do Prahy kvůli výhružkám likvidací. Po půl roce se přestěhoval na Ukrajinu, protože ztratil naději, že mu české úřady dají povolení k pobytu a o azyl žádat nechtěl,“ napsal na twitteru novinář Ondřej Soukup.

Podle ukrajinského serveru Obozrevatel byl Babčenko střelen do zad ve svém kyjevském bytě a zemřel v sanitce cestou do nemocnice. Policie smrt ruského novináře potvrdila s tím, že střelbu oznámila Babčenkova manželka.

Policisté před domem zavražděného novináře. | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Babčenko působil v Rusku jako novinář a spisovatel, zabýval se hodně armádou.

Podle dostupných informací působil jako válečný zpravodaj při rusko-gruzínském konfliktu v létě 2008. Vydával časopis Iskusstvo vojny (Válečné umění).

Ministerstvo vnitra: Novinář Babčenko o trvalý ani přechodný pobyt v Česku nežádal, neútočte na nás

Číst článek

V roce 2012 byl Babčenko stíhán za výzvy k organizování nepovolených demonstrací. O čtyři roky vzbudil v Rusku vlnu pobouření svým výrokem na adresu armádního souboru Alexandrovců, kteří zahynuli při letecké katastrofě nad Černým mořem.

Jeho slova o tom, že si žádné slitování nezaslouží, vyvolala výzvy k dalšímu trestnímu stíhání a odebrání občanství.

Před výhrůžkami smrtí se Babčenko loni v únoru uchýlil do ciziny. Do července podle rozhlasové stanice Echo Moskvy pobýval v Praze, pak krátce v Izraeli. V Kyjevě se usídlil loni v srpnu a podílel se na vysílání televize ATR pro krymské Tatary na anektovaném Krymu.

O motivech útoku policie odmítá spekulovat, ale podle Ukrajinské pravdy je hlavní vyšetřovací verzí msta za Babčenkovu novinářskou činnost.

Čtyřicátník s šedou bradkou. Ukrajinská policie zveřejnila skicu možného vraha novináře Babčenka

Číst článek

Na stanici Echo Moskvy a v ruských sociálních sítích se objevily spekulace, že za vraždou opozičního novináře stojí Moskva. Podle agentury Interfax bylo stíhání neznámého pachatele zahájeno na Ukrajině i v Rusku.

Babčenko je třetím novinářem, který v ukrajinském hlavním městě v posledních letech zahynul násilnou smrtí.

V dubnu 2015 byl ve svém domě zabit proruský aktivista Oles Buzyna, v červenci 2016 v centru Kyjeva vybuchla nálož v automobilu s novinářem Pavlem Šeremetem, kritikem ruského a běloruského režimu.

ČTK, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme