Ukrajina čelí sérii ruských útoků. Kyjevem otřásly výbuchy, v Kryvém Rihu dva lidé zemřeli

Ukrajina hlásí další rozsáhlý vzdušný útok ruských sil na svou infrastrukturu. Kyjevem otřásly výbuchy, informoval v pátek ráno starosta Vitalij Kličko. Exploze jsou hlášeny také z jiných měst. Dva lidé zemřeli a nejméně pět dalších utrpělo zranění, když ruská střela zasáhla obytnou budovu ve městě Kryvyj Rih. Charkov a Poltava jsou po útocích bez dodávek elektrické energie, informuje server RBK-Ukrajina s odkazem na ukrajinské úřady.

Kyjev (Aktualizováno: 10:50 16. 12. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé se v kyjevském metru ukrývají před bombardováním

Lidé se v kyjevském metru ukrývají před bombardováním | Foto: Pavlo Podufalov | Zdroj: Reuters

Protiletecký poplach platí v celé zemi a úřady vyzvaly lidi, aby zůstali v krytech.

„Výbuchy v Desňanské čtvrti metropole. Všechny služby jedou na místo. Zůstaňte v krytech,“ napsal na telegramu Kličko, který následně informoval ještě o dalších explozích v jiných částech města.

Podle serveru The Guardian se v Desňanské čtvrti, která leží na severovýchodě Kyjeva, nachází velká elektrárna. Zatím není jasné, zda ji Rusové zasáhli. Dříve úřady informovaly o práci protivzdušné obrany v Kyjevě.

„Charkov je bez proudu, ale fungují všechny ‚stanice nezlomnosti‘, kde se můžete ohřát, dobít si telefon, je tam horký čaj a internet,“ napsal ráno na telegramu starosta Charkova Ihor Terechov s odkazem na místa, která úřady zřídily pro okamžiky, kdy se Ukrajinci ocitnou kvůli ruským útokům bez dodávek elektrické energie nebo tepla.

Exploze byly před tím hlášeny i z tohoto druhého největšího ukrajinského města a podle úřadů utrpěla zásah kritická infrastruktura. Charkov hlásil ostřelování už ve čtvrtek.

„Poltava je bez elektrické energie. Vypněte všechny elektrické spotřebiče. Letecký poplach stále trvá. Buďte opatrní,“ napsal starosta Poltavy Oleksandr Mamaj.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Ruské útoky zasáhly podle ukrajinských úřadů kritickou infrastrukturu také mimo jiné v Oděse nebo Vinnycji, píše agentura Reuters. Problémy s dodávkami elektrické energie hlásí Sumská oblast.

Rusové shánějí kopáče zákopů na Ukrajině na pracovních webech. Nabízí až 90 000 korun

Číst článek

Problémy s dodávkami elektrické energie hlásí Sumská oblast. Bez proudu jsou podle serveru RBK-Ukrajina rovněž města Čerkasy, Umaň a Kirovohradská oblast. Kyjevský starosta Kličko informoval o přerušení v dodávkách vody ve všech čtvrtích metropole kvůli poškození energetické infrastruktury.

Zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko informoval, že v důsledku zásahů energetických zařízení v některých oblastech dochází k havarijním výpadkům v dodávkách elektřiny v celé zemi.

„Ruská střela zasáhla obytnou budovu v Kryvém Rihu... Dva lidé byli zabiti. Nejméně pět bylo zraněno, včetně dvou dětí. Všichni jsou v nemocnici,“ uvedl na telegramu šéf Dněpropetrovské oblasti Valentyn Rezničenko.

Advisor to the Minister of Internal Affairs of Ukraine @Anton Gerashchenko posted a photo on his Telegram channel showing residents of #Kyiv hiding in the subway.

08:43 – 16. 12. 2022

42 248

Podle mluvčího ukrajinského letectva Jurije Ihnata vyslalo Rusko na Ukrajinu více než 60 řízených střel. Protiletecký poplach platí v celé zemi a úřady vyzvaly lidi, aby zůstali v krytech.

Ukrajinské železnice informovaly o tom, že bez proudu je řada tratí. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti a není jasné, která kritická infrastruktura byla zasažena, poznamenal Reuters.

Rusko od října podniklo několik sérií raketových útoků namířených proti ukrajinské energetické infrastruktuře. Miliony lidí se kvůli tomu opakovaně ocitají bez dodávek elektřiny, vody i tepla.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme